Apandisit Neden Olur?

Apandisit Neden Olur?

?

Apandisit neden olur sorusunun yanıtını, karnın sağ alt kısmında bulunan ve kalın bağırsağa bağlı bir organ olan apandisin iltihaplanması ile meydana gelen, şişme ve ağrı ile kendini gösteren sağlık sorunu olarak açıklayabiliriz.
Günümüzde vücutta niçin var olduğu hala tam olarak bilinmeyen apandisin, bilim adamlarına göre sindirim sistemine katkı sağlayan bir organ olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemine yardımcı olduğu tahmin edilen bu organın, vücuttan alınması durumunda vücut hiçbir şekilde apandis yokluğunu çekmemektedir. Yani apandis vücutta olmadığı durumlarda, herhangi bir sağlık sorununa neden olmamaktadır.
Apandisit neden olur sorusunu, iltihaplanma ile gelen ağrılı şişlik durumu olarak açıklamıştık. İltihaplanmanın nedeni ise, sindirim sisteminden kaynaklı bir enfeksiyon veya apandis ağzında oluşan tıkanıklık olarak gösterilmektedir. Apandisit her yaştan insanda görülebileceği gibi, sık olarak 10-30 yaş arasındaki kişilerde ortaya çıkmaktadır. Apandisit sorunu meydana geldiğinde ya da apandisitten şüphelenildiği anda, derhal bir sağlık merkezine başvurmak gerekir. Sık rastlanan apandisitten ufak bir cerrahi operasyon ile kurtulmak mümkündür. Ancak gecikme yaşandığında apandisit patlayabileceği için, oluşan enfeksiyon tamamıyla vücuda dağılarak, daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Apandisin Tıkanması

Apandisit Neden Olur?
Apandisit neden olur sorusunun bir diğer yanıtı ise, apandiste oluşan tıkanma durumudur. Bu organ genellikle yabancı cisimler, dışkı ve nadir olarak tümör sebebiyle tıkanmaktadır. Parmağı andıran bir kese olan apandis tıkandığında, doğal olarak bakteriler birikecek ve çoğalacaktır. Bu durumun sonucunda ise apandis şişecek ve iltihaplanarak apandisit sorununa neden olacaktır.
Apandisin içinde de birçok mikroorganizma yaşamaktadır. Bu bir sorun olarak görülmemektedir. Ancak tıkanma oluştuğunda bu mikroplar hapsolarak, apandis içinde gereğinden fazla çoğalıp iltihaplanmaya yol açacaktır. İltihap arttığında ise apandis şişer ve bazı hastalarda apandisin patlamasıyla sonuçlanır. Patlayan apandisin içindeki iltihap diğer organlara yayılarak, ölüm riskine neden olan ciddi durumları ortaya çıkarır.

 

Apandisin Tıkanma ve İltihaplanma Nedenleri

En çok bilinen neden dışkıdır. Bununla birlikte parazitler ve meyve çekirdeği ile benzeri besin artıkları da apandisin tıkanmasına neden olmaktadır. Bunun dışında sindirim sisteminde meydana gelebilecek enfeksiyon sebebiyle, apandis duvarında buluşan lenf dokusu genişleyerek apandisin tıkanmasına sebep olabilir. Ayrıca Kron hastalığı vb. iltihaplı bağırsak hastalıkları da apandisi tıkayacağı gibi, karın bölgesine alınacak şiddetli bir darbe de, apandisin tıkanmasına ve apandisit oluşmasına neden olabilmektedir.

 

Apandisitin Belirtileri

Apandisit Neden Olur?

En bilinen belirtisi göbek deliği çevresinde oluşan ağrıdır. Hafif şekilde başlayan ağrı birkaç saat içinde şiddetli ve ciddi bir ağrıya dönüşecektir. Yürümek ya da öksürmek bile ağrının şiddetlenmesine neden olacaktır. Bununla birlikte karında şişlik ve hassasiyet oluşabilir. Bunlar en bilinen apandisit belirtileridir. Ancak ateş ve bulantı, hatta kusma gibi belirtiler de görülebilmektedir.

 

Apandisit Nasıl Tedavi Edilir?

Apandisit neden olur sorusunun cevapları yukarıda belirttiğimiz gibidir. Ancak apandisit sorunu ile karşı karşıya kalındığında, tedavi genellikle apandisin alınması ile sonuçlanır. Yani en kesin tedavisi ameliyattır. Fakat kişilerin durumuna bakarak, farklı tedavi yöntemleri de denenebilir. Apandisit ameliyatından sonra, kişilerin iyileşme süreci olarak kendilerine birkaç hafta dinlenme süresi ayırması gerekmektedir. Ancak apandiste patlama durumu söz konusuysa, iyileşme süreci daha da uzamaktadır.
Ameliyat sonrasında ilk olarak yorucu aktivitelerden kaçınmak gerekir. Bu süreç en az 3 gün olmakla beraber, en sağlıklısı 2 haftaya kadar uzanan bir kaçınma süreci olmalıdır. Bu süreç hakkında gerekli bilgiyi, ameliyatı yapan doktor size açıklayacaktır. Ameliyatlı iken gülmek, öksürmek vb. durumlardan kaçınmakta fayda vardır. Ancak bu tip hareketlerin önüne geçilemiyorsa, karın bölgesine yumuşak bir yastık koyulur ve ellerle hafifçe bastırılarak destek alınabilir. İyileşme süresince normalden fazla uykulu hissedebilirsiniz. Bu durumda ise kesinlikle yatıp dinlenmekte fayda var. Sağlığınızın daha hızlı geri gelmesi için öncelikle doktorunuzun önerilerine ve sonrasında bu tip detaylara dikkat etmelisiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.