Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

nasıl yapılır? sorusuna en kısa yoldan cevap vermek gerekirse, anne adayı ile baba adayının üreme hücreleri olan yumurta ve spermlerinin bedenin dışında labaratuar ortamlarında döllenmesi olarak açıklanabilir. Ancak hem erkeğin spermi, hem de kadının yumurtlama işlevlerinde herhangi bir problemle karşılaşılmaması gerekir.
Kısırlık problemiyle karşılaşan çiftlerin sıklıkla tercih ettiği yöntem tüp tedavisidir. Çünkü kısırlığın nedenleri arasında yer alan enfeksiyon ve ameliyat gibi nedenlerden dolayı tüplerin kalıcı hasar görmesiyle normal gebeliğin imkansız olduğu durumlarda, tüp tedavisiyle sahibi olma şansı yüksektir.

Nedir?

 
Tüp bebek yapılırken kabaca 5 evreden söz edebiliriz. İlk olarak uygun tedavi yöntemi belirlendikten sonra anne adayı adetinin üzerinden iki veya üç gün geçmesi halinde ultrasonla üreme organlarının durumuna bakılır.
Anne adayının yumurtalık ve rahiminde tüp bebek için gerçekleştirilecek olan tedaviyle ilgili sakıncalı bir durumun var olup olmadığı tespit edilir. Tedavi yöntemi belirlenirken önemli olan bazı faktörler vardır. Kadının yaşı, neden çocuk sahibi olamadığı, tahlil sonucunda elde edilen hormon seviyeleri ve yumurtalığın kapasitesinde değerlendirmeler yapılır. Kontrollü over sitimulasyonu adı verilen, tüp bebek uygulamasının başlatıldığı evre olan yumurta oluşturulan hormon tedavisi böylece başlar. Hamile kalma şansını yükselten bu iğneye benzer yöntem ile yumurtalıklar uyarılır. Elde edilen yumurtaların uygun boyutlara ulaşması ile de çatlatılması için yeniden bir işlem başlatılır.
Yumurtalar toplandıktan sonra döllenebileceği düşünülen kaliteli yumurtaların seçilmesine geçilir. Ve spermlerin de aynı kalitede olmasına özen gösterilerek döllendirme aşamasına geçilir. Erkeklerden gelen sperm hücresi, kadınların yumurta hücrelerini döller ve böylece embriyo oluşur. Oluşan embriyo kadında rahime transfer edilmeden önce özel tekniklerle incelenerek, kaliteli olmasına özen gösterilir. Embriyonun anne adayının rahim bölgesine aktarılması ağrılı bir aşama değildir. Rahimin ağzında steril hale getirmek adına temizleme çalışmaları yapılmakta ve ardından rahime embriyonun bırakılması işlemi tamamlanmaktadır. Bu evrenin sonunda embriyonun rahime tutunup tutulmayacağı belirli bir süre gözlemlenir. ? sorusunun cevabını verdikten sonra bir noktaya daha değinmeden geçemeyeceğiz.
Tüp bebekle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin en büyük korkusu embriyonun tutunmaması ihtimalidir. Eğer tutunma işlemi gerçekleşmezse, önceden dondurulmuş olan kalan embriyolar ile yeniden işlemlere en baştan başlanır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.