Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Kadınların gebelikleri başladığı andan itibaren kafalarını kurcalayan önemli bir konu ise bebeklerini nasıl dünyaya getirecekleridir. Geçtiğimiz yıllarda, özel bazı durumların dışında sezeryanla doğumun yasaklanması üzerine anne adayları bebeklerini ile kucaklarına almaktadırlar. Avantajları ve dezavantajları olabilen ? diye merak edenlere beğenecekleri bir yazı daha hazırladık.

Nelerdir?

Normal doğum nasıl yapılır? içerikli yazımız için bilgilenmeniz gereken evreleri belirttikten sonra, bu evrelerde neler yaşanabileceği hakkında fikir verelim. Sezeryan doğuma göre daha sancılı bir sürecin tamamlanmasıyla gerçekleşen normal doğumun üç adet evresi bulunmaktadır.

  1. Gebelik ağrılarını hissetmeye başladığınız andan itibaren rahim ağzının açılmasına kadar geçen süre ilk evredir.
  2. İkinci evre bebeğin gelişimlerini tamamlamasının ardından doğuşu ile gerçekleşmektedir.
  3. Üçüncü evre ise plesantasının ayrılmasının ardından tamamlanmaktadır. Sonrasında ise meydana gelen birtakım yırtık, kanama gibi durumlar için gerekli dikim işlemleri yapılır.

Gebeliğin ilk evresi için önemli bir nokta da sancılardır. Çünkü diğer doğum yöntemine göre dezavantajlı bir durum gibi görünse de, aslında doğum sancıları normal doğum için oldukça önemlidir. Çünkü doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleştiğinin göstergesidir. Doğum sancıları sayesinde rahim ağzı genişleyerek bebeğin alta inmesini sağlamaktadır. Böylece bebeğinizin dünyaya gözlerini açması için uygun zemin hazırlanmaktadır. Yaklaşık yarım saat gibi bir sancıdan sonra bebeğin kafasını görebilmeniz mümkündür. Bu aşamadan sonra geriye annenin ıkınmaları ile soluklarını sıklaştırması kalmaktadır.

Yanaklarıyla birlikte başı görülecek olan bebeğin daha sonra omuzları birer birer gelecektir. Geriye ise vücudunun kalan kısmının dışarı çıkması kalmaktadır. Bu anı annenin de izleyebilmesi mümkündür. Anne karnından çıktıktan sonra dünyaya gelmiş olan bebeğin bilindiği gibi hemen ağlaması gerekir. Göbek bağları ise iki noktadan atılan düğümün arasından kesilir. Böylece bebeğin göbek kısmında göreceğiniz küçük et parçası meydana gelecektir.

Anne ile bebeğin gelişiminin normal olduğu ve normal doğuma hazır olduğunun anlaşılması halinde normal doğum nasıl yapılır? sorusunun cevabını araştırarak, sezeryana gerek kalmadan dünyaya getirebilirsiniz.

Normal Doğum Hangi Durumlarda Gerçekleşmez?

Ancak bazı durumlarda normal doğumun yapılması uzmanlar tarafından da uygun görülmez. İşte hem anne, hem bebek açısından bu durumlar neler olabilir son olarak bunu açıklayalım.
Annenin doğuma engel olacak deformatileri, kalp hastası olması. Bebeğin kilolu doğacak olması durumlarında normal doğum tehlikeli olabileceğinden sezeryana ihtiyaç duyulur. Bu riskleri taşıyorsanız hiç normal doğum nasıl yapılır? diye araştırarak vakit kaybetmeyin, doktorunuzun kontrolünde kendinizi sezeryana hazırlayın.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.