Kürtaj Nasıl Yapılır, Aşaması ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kürtaj Nasıl Yapılır, Aşaması ve Yan Etkileri Nelerdir?

, hamileliği tıbbi açıdan sonlandırma işlemi olarak ifade edilir. Rahimden embriyoyu çıkarmak konusunda ilaçlı ya da cerrahi yöntemler kullanılarak hamilelik işlemi sonlandırılır. Biz sizlere bu içeriğimizde merak edilen , nasıl yapılır aşamaları nelerdir? Gibi sorulara açıklık getirmek için yazımızı hazırladık.

Sizlere kürtaj hakkında biraz bilgi verelim. İlaçlı kürtaj doktor takibinde evde ve hamileliğin ilk haftalarında yapılabilir. Piyasada kürtaj hapı ismiyle reçetesiz satılan ilaçlar son derece tehlike barındırır; bu sebeple kesinlikle tercih edilmemesi gerekir. Cerrahi yöntem, eğitimli ve lisanslı bir uzman cerrah tarafından uygulandığı zaman güvenli olacaktır. fakat her cerrahi işlem gibi kanama ve enfeksiyon riski barındırır. Fazla görülmeyen durumlardan olan üreme organları da bu olay sonrasında zarar görebilir. Bu sebeple sağlık kuruluşunun olası risklere yönelik olarak tam teşekküllü ve tüm tıbbi cihazların olması önemli bir etmendir. Kürtaj dünya çapında son derece tartışmalı bir durumdur. Bazı ülkelerde hala yasaktır. Türkiye’de 1983 kürtaj yasasına göre 18 yaşını bitiren her kadın 10. haftaya kadar kürtaj yaptırabilir. Evliyse eşinin onayı şarttır. Toplum baskısı gibi durumlarla bilinçsiz düşük yöntemleri kullanmak son derece tehlikeli durumdur ve ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Kürtaj nedir?

Kürtaj rahimdeki embriyonun tıbbi yöntemlerle alınması yöntemidir. Halk dilinde hamileliği sonlandırmak, bebek-çocuk aldırmak olarak da tabir edilir. Geleneksel cerrahi kürtajda küretler (tıbbi aletler) yardımıyla embriyo rahimden kazılarak alınır. Tıpta küret’le kazıyıp temizleme anlamı taşıyan küretaj terimi kullanılır. Kadın hastalıklarının teşhis (biyopsi)-tedavisinde de tercih edilir. Günümüzde daha fazla vakumlu küretaj tercihi yapılmaktadır. İlaçlı yöntem ise cerrahi kürtaja bir alternatif seçenek açısından önerilmektedir.

? Gebelik süresine ve rahim ağzının uygunluğuna göre ilaçlı (tıbbi) veya cerrahi yöntem tercihi yapılır.

İlaçla kürtaj yöntemi

İlk ilaç mifepriston’dan 24-48 saat geçmesinin ardından kürtajı bitirmek için ikinci ilaç misoprostol içilir. Bu ilacın yan etkilerine gelecek olursak; bulantı-kusma, ishal, baş dönmesi gibi yan etkiler vardır. Yarım saatte adet sancısından daha güçlü bir sancı ortaya çıkar. En fazla dört saatte şiddetli ve büyük pıhtılı kanama ortaya çıkar. Düşük süreci genelde 6 saatte sona erer ve kanamanın şiddeti düşerek 3-7 günde normale gelir.

Kimlere ilaçlı kürtaj gerçekleştirilmez?

  1. Kanama soruları, adrenal yetmezlik ya da yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara sahip kişilere,
  2. Uzun zamandır steroid ya da kan inceltici ilaç kullananlara,
  3. İlacın etken maddesine yönelik alerjik reaksiyon geliştirme riski olan kişilere tavsiye edilmez.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.