Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

Başlıktan anlaşılacağı üzere bu yazımızda ? sorusunun yanıtını vereceğiz.
Ancak öncelikle bu kelimeyi ilk kez tıbbi bir alanda faydalı olmak adına veya talihsiz bir şekilde rahatsızlanarak duymuş olanlar için kolonoskopinin ne olduğunu açıklayalım. Bildiğiniz gibi insan vücudunda bulunan kalın bağırsaklar kolon olarak adlandırılmaktadır. İşte de, bu organda meydana gelmiş olan bir rahatsızlığın tespiti için kullanılan görüntüleme yöntemidir.

Eğer bağırsaklarınızda problem olan uzun süreli kabızlık, ishal veya kan gelmesi gibi şikayetleriniz varsa hiç vakit kaybetmeden bir doktora görünmenizi öneriyoruz. Tümörleri, iltihapları ve şikayetlerin sonucunda saptanamayan diğer durumları açığa çıkarmakta olan kolonoskopi nasıl yapılır? diye merak edenlere hemen yanıtı veriyoruz.

Bükülebilme özelliğine sahip olan bir cihaz sayesinde kalın bağırsak görüntülenerek tümör veya kanserin tespitinin yapılmasında kullanılır. Başlama noktası makat olan bu cihazın görüntülemesi kalın bağırsağın başlangıcında son bulmaktadır.  Aynı zamanda ince bağırsağın son bölümünde karşılaşılan olağan dışı durumların tespiti de kolonoskopi sayesinde yapılabilir.  Kolonoskopi işlemi öncesinde verilen birtakım ilaçların da sayesinde hiçbir ağrı duymayacağınız şekilde yapılmaktadır.  Sırasıyla belirli bölgelerden geçerek asıl hedef olan noktaya gelir. Amacın gerçekleşebilmesi için önemli olan asıl nokta ise kolonoskop cihazının dışarı çıkarılması esnasındadır.
Geri çekilirken geçecek olan en az 10 dakikalık sürede gerekli incelemeler yapılmaktadır.

Kolonoskopiye Hazırlık Aşamalarında Beslenme Nasıldır?

Yukarıda kolonoskopi nasıl yapılır? sorusunun cevabını verdik. Ancak bu aşamaya gelmeden birgün öncesinden sadece sıvı beslenmek gerekir. Tanecikleri olan ve kuru gıdaların tüketilmemesi gerekir. Çorba ve bol su ile kolonoskopiye hazırlık aşaması başlamaktadır. Yiyeceklerin kesilme vakti ise yaklaşık 6 saat öncesidir. Bu andan itibaren beslenme durmalıdır. Bağırsakların boşaltılması esnasında kaybedilecek sıvıların kolonoskopi öncesinde alınarak vücudu dengelemesi tavsiye edilmektedir. Kolonoskopiden sonra ise normalde gaz meydana gelebileceğinden, gazlı herhangi bir yiyecek içeceğin tüketilmemesi gereklidir.

Kolonoskopi ile Neler Tedavi Edilir?

Çeşitli hastalıkların tespit edilmesinin yanında birtakım sorunlar da çözüme kavuşturulur. Herhangi bir yabancı cisimin çıkarılması, kalın bağırsağın çevresinde dönüşünün engellenmesi, genişletmeler, kanamaları durdurma ve poliplerin çıkarılması gibi işlemler kolonoskopi sayesinde mümkün olmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.