İlik Nakli Nasıl Yapılır?

İlik Nakli Nasıl Yapılır?

İlik Nakli Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda fazlası ile yaşanılan istem dışı hastalıkların arasında kemik yer almaktadır. Hastalar da ki kötü hücre tespitinin yapılabilmesi adına daha çok ilik nakli tedavisine başvurulmakta ve yapılan tedavi ardından da kesin bir raporlama sunulmaktadır. İlik nakli nasıl yapılır? Diye soran olursa kısaca şu şekilde açıklamamız da mümkün olacaktır. Genelde 45 altı yaş gruplarında herhangi bir kurtarma tedavisine herhangi bir olumlu yanıt alınmadığı durumlar da yoluna başvurulmaktadır. Genelde kemik iliğinde meydana gelen hücreler ana hücreleri oluşturduğundan dolayı bu tür hücreler bir cihaz vasıtası yolu ile bir arada toplanıp hücre nakil işlemin yapılacağı ana kadar bekletilmektedir. Daha çok Aferez ünitesi içerisinde bir arada yer alan hücreler toplanarak bekletilmektedir.

Kimlerden Kemik İliği Alınabilir?

İlik nakli sırasında ilik daha çok aile bireylerinden alınabilmektedir. Çünkü en uygun ilk genelde birinci dereceden yakınlarda bulunmaktadır. Aile bireyleri dışında ki kişilerden ilik alınabilmesi doğru bir yol olmayacaktır. Nakil günün itibari ile vericiden toplanmış olan tüm hücreler hastaya verilmekte ve nakil işlemi de gerçekleşmektedir. Genelde hastalığı tedavisinde uygulanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkan kemik iliği nakli gündem de çok tutulan konuların başında da yer almaktadır. Bu tür nakil sırasında takibin mercek altına alınarak yakından takip edilmesi de gerekmektedir. Lösemi, kanser ve lefoma gibi çeşitli hastalıklar ile karşı karşıya kalmış olan hastalara ilik nakli uygulanmaktadır. Günümüzde İlik nakli nasıl yapılır? Sorularının yanı sıra kimlere yapılır düşüncesi de sıklıkla üzerinde durulan unsurların başında da yer almaktadır.Vücut savunma sistemlerin de meydana gelen eksiklerden dolayı ilik eksikliği gibi bir takım tehdit içeren gelişmelerde yaşanabilmektedir. Böyle durumlar da ise özel doktor kontrolü içerisinde tedaviler yapılmakta ve hastanın da kısa zaman içerisinde iyileştirilmesine de zemin hazırlanmaktadır. İlik nakli nasıl yapılır? Derseniz en basit tabiriyle üstün teknolojiye sahip olan cihaz yardımı ile tüm hücreler toplanarak Aferez cihazı içerisinde tutulmakta ve de gerçekleşmektedir. Son dönemlerde artık kontrollü bir şekilde gerçekleşmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.