İlik Nakli Kimlere ve Nasıl Yapılır?

İlik Nakli Kimlere ve Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde fazlası ile ortaya çıkan kişiye zorlu günler yaşatan hastalıkların içerisinde kemik yer edinmektedir. Hastalar da ki kötü hücre tespitinin meydana getirilebilmesi için daha çok ilik nakli tedavisi yoluna gider ve gerçekleşen tedavi sonrasında da kesin bir tanı konulur. İlik nakli nasıl yapılır? Diye araştıran kişilere kısaca şu şekilde ifade etmemiz mümkün olacaktır.

Genelde 45 altı yaş gruplarında herhangi bir kurtarma tedavisine herhangi bir olumlu cevap alınmadığı zamanlar içinde son çare olarak görülür. Genelde kemik iliğinde ortaya çıkan hücreler ana hücreleri meydana getirmesinden ötürü olarak bu tür hücreler bir cihaz aracılığı ile toplanıp hücre nakil işlemin gerçekleştirileceği ana kadar bekletilmektedir. Daha çok Aferez ünitesi içerisinde bir arada tutulan hücreler toplanarak bekletilmektedir.

Kimlerden Kemik İliği Alınabilir?

İlik nakli esnasında ilik daha çok hasta yakınının birinci derece yakınlardan öncelikli olarak alınabilmektedir. Çünkü en uygun ilk genelde birinci derecede aile bireylerinde olur. Aile bireylerinin yanı sıra başka kişilerden ilik alınabilmesi doğru bir yol olmasa da değer uygun görüldüğünde alınabilir. Nakil günün itibari ile vericiden bir araya getirilmiş olan tüm hücreler hastaya verilmekte ve nakil işlemi de gerçekleştirilir. Genelde hastalığı tedavisinde yapılan bir yöntem olarak önümüze çıkan kemik iliği nakli gündem de çok fazla yer verilen konu başlıkları arasında yer almaktadır. Bu tür nakil esnasında takibin mercek altına alınarak yakından takip edilmesi de gerekli görülen konudur.

İlik Nakli Kimlere ve Nasıl Yapılır?

İlik Nakli Kimlere Yapılır?

Lösemi, kanser ve lefoma gibi birtakım hastalıklar ile mücadele eden hastalara ilik nakli uygulanmaktadır. Günümüzde İlik nakli nasıl yapılır? sorularının dışında düşüncesi de sıklıkla üstünde durulan ve merak edilen konuların başında gösterilir. Vücut savunma sistemlerin de ortaya çıkan eksiklerden ötürü ilik eksikliği gibi birtakım tehdit barındıran gelişmelerde meydana gelebilmektedir. Bu gibi zamanlarda ise özel doktor kontrolü içerisinde tedavi aşamasına geçilmekte ve hastanın da kısa süre içerisinde iyileştirilmesinde rol oynayacaktır.

İlik Nakli Nasıl Yapılır?

İlik nakli nasıl yapılır? derseniz en basit şekilde ifade edilmesi gerekirse üstün teknolojiye sahip olan cihaz yardımı ile bütün hücreler toplanarak Aferez cihazı içerisinde tutulmakta ve ilik nakil işlemi de yapılmaktadır. Son zamanlarda artık kontrollü bir şekilde yapılan bir nakil işlemi haline gelmiştir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.