Hormon Testi Nasıl Yapılır?

Hormon Testi Nasıl Yapılır?

Nasıl Yapılır?

Kan testleri ile yapılmakta olan hormon testi hastalıkların doğru şekilde teşhis edilmesinde ve tedavi sürecinin doğru ilerlemesinde ciddi öneme sahiptir. diğer idrar vb. çeşitli testlere oranla daha zor ve maliyetli bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca çok farklı türlerde bulunmaktadır. Genel olarak sık karşılaşılan hastalıkların teşhisinde kullanılan bazal hormon testi hemen hemen her hastanede ve sağlık merkezinde rahatlıkla yapılabilmektedir. Fakat stimulasyon veya supresyon gibi test çeşitleri ise sadece bazı hastanelerde yapılabilmektedir.

Hormon Testi Yapılır?

Hormon testi yaptıracak olan bayanlar için en uygun test zamanı adet gördükleri günden sonra 2. ve 5. gün arasındaki zaman dilimidir. Çünkü diğer günlerde adet periyodu sebebiyle vücudun hormonal dengeleri sürekli olarak değişmekte ve diğer günlerde yapılan hormon testleri net şekilde sonuç verememektedir.

Hormon Testi Mı Yapılır?

Bütün hormon testleri doğru sonuç alınabilmesi için aç karnına yapılmaktadır. Aynı zamanda bazı hormon testleri için dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar bulunmaktadır. Örneğin; prolaktin hormon testi adet tarihinin belirli aralıklarında yapılması gerekmektedir. Bu tarihleri doktorunuz size belirtecektir. Aynı şekilde prolaktin testi yapılmadan bir gün önce hormon dengesinin değişmemesi için cinsel ilişkiden uzak durulmamalı ve meme başı uyarılmamalıdır.

Tiroid Hormon Testi Ne Zaman Nasıl Yapılır?

Tiroid hormon testleri için herhangi bir belirli zaman bulunmamaktadır. Gün içinde herhangi bir zamanda tiroid testi yapabilirsiniz fakat doktorlar sabah erken sabah aç karnına yapılması gerektiğini ifade etmektedirler. En iyi sonuç sabah aç karnına yapılan testlerde alınmaktadır.

Kortizon Hormon Testi Ne Zaman Nasıl Yapılır?

Kortizon testlerinin mutlak surette sabah 8.30 ile 9.00 arasında yapılması gerekmektedir. Saat 9.00’dan sonra bu hormon testi yapıldığı zaman doğru sonuç veremeyebilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.