Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Kadınlar adetlerinin gecikmesinden yola çıkarak gebelik şartları uygunsa her ihtimale karşı test yaparlar. Şimdi bu yazımızda ? sorusunun cevabını vererek bir bebeğe sahip olacağının haberini heyecanla bekleyen çiftlere yardımcı olmak istiyoruz. Adet döngünüzün üzerinden 4-5 günlük bir gecikme yaşanması durumunda birtakım testler ile gebe olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Bu testlerden birisi evde eczaneden alınıp yapılacak hazır testlerdir. Diğeri ise hastanede kan testi yaptırmaktır.

İdrar Testi Nasıl Yapılır?

nasıl yapılır? sorusunun yanıtını ararken karşılacağınız bir kavram idrar testidir. Aslında az önce belirttiğimiz eczaneden alınıp yapılacak testle aynı anlama gelmektedir. Paket içerisinden çıkacak olan testin üzerine birkaç damla idrarınızı damlatmanız yeterli olacaktır. Geçecek birkaç dakikalık sürenin ardından test üzerinde bazı çizgiler belirmeye başlayacaktır. Eğer tek çizgi olur ise gebe olmadığınız anlamına gelirken, çift çizgi gebe olduğunu gösterir. Bir çizgi tam belli iken, ikincisi silik bir durumda ise henüz gebeliğinizin yeni yeni gerçekleştiği anlamına gelebilir. Ancak hiçbir çizgi bulunmaması testi uygun bir şekilde yapmadığınızı gösterir ve geçersizdir.
Bu durumda yeniden aynı işlemleri yeni paketten çıkaracağınız test üzerinde 1-2 günlük süre içerisinde yeniden deneyebilirsiniz. İdrar testi ile gebe olup olmadığınızı anlamak için idrarınızı, testin çizgi bölümüne değil, işaretli olan diğer bölümüne damlatmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca düz bir sert zemine koyduktan sonra damlatma işlemini yapmanız daha başarılı sonuçlar almanızı sağlar. Genellikle damlalıklar paket içerisinde çıkarken, bulunmaması durumunda ise pamuk veya peçeteden yararlanabilirsiniz.

Kan Testi ile ?

Labaratuar ortamında alınacak olan tüp tüp kanların incelenmesi sonucunda gebeliğiniz anlaşılır. Kan alınırken açlık veya tokluk olması farketmemektedir. Değerlerin sonucu olarak 0 ve altındaki rakamlar gebelik olmadığını, 20’nin üzerindeki rakamlar gebelik olduğunu, arasındaki rakamlar ise testin tekrarlanması gerektiğini gösterir.

Yazımızda hamilelik testi nasıl yapılır? sorusuna cevap olarak kullanılan iki yöntemin ayrıntılarını inceledik. Eczaneden alınan testlerde yanılma ihtimali çok düşük de olsa olabileceğinden, doktorların yapacakları testleri yaptırmak daha güvenilir olmaktadır. Tereddüt ettiğiniz konuları mutlaka uzman bir hekim kontrolüne bırakmanızda fayda vardır. Çünkü ne kadar erken gebe olduğunuzu öğrenmeniz, bebeğinizin sağlığı için kendinize dikkat etmeniz ve kontrollerini zamanında yaptırabilmeniz açısından önemlidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.