Evde Peynir Nasıl Üretilir?

Evde Peynir Nasıl Üretilir?

Peynir Nasıl Üretilir? Evde Peynir Nasıl Yapılır?

Peynir özellikle kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmez bir besin ögesidir. Bu kadar çok tüketilen bir besin olan peynirin kaşar peyniri, beyaz peynir, keçi peyniri, tulum peyniri, otlu peynir, parmesan peyniri ya da cheddar peyniri gibi her türlü damak zevkine uygun birçok çeşidi bulunmaktadır. Peki severek tükettiğimiz peyniri evimizde nasıl yapabiliriz ? Gelin hep birlikte evimizde kendi peynirimizi nasıl yapabileceğimize bakalım.

Peynir Nasıl Üretilir?

Peynir, sütün peynir mayası kullanılarak bir takım pıhtılaştırma işlemine tabi tutulması ve bunun sonucunda da suyundan ayrılmasının sağlanması sonucunda ortaya çıkan bir üründür. Peynirlerin farklı tatlara sahip olmasındaki en büyük etken ise üretim aşamalarında tabi tutuldukları farklı işlemler. Örnek vermek gerekirse peynir üretiminde süte uygulanan işlemler sonucunda katılaşan pıhtıya pişirme işlemi uygulanırsa kaşar peyniri elde edilir ya da bu pıhtıya direkt olarak salamura işlemi yapılırsa da beyaz peynir elde edilmiş olur. Tüm bunların yanında peynirde besin değerinin belirlenmesindeki en büyük iki etken yağ ve suyun oranıdır. Ayrıca sütün kaliteli olması da lezzetli bir peynir için oldukça önemlidir.

Evde Peynir Nasıl Yapılır?

Peynirin üretim aşaması hakkında kısa bir bilgi edindikten sonra kendi peynirimizi evimizde doğal bir şekilde nasıl yapabileceğimiz konusuna geçebiliriz.

Evde peynir yapabilmek için gerekli olan malzemeler; süt ve peynir mayasıdır.

Öncelikle sütü derin bir tencereye alın ve kaynayıncaya kadar ısıtın. Daha sonra kaynayan sütün altını kapatın ve 15-20 dakika soğuması için bekleyin. Yeterli ısıya erişen sütün içerisine 1 çay kaşığı kadar peynir mayası ilave edin ve malzemeleri güzelce karıştırın. Mayalanma süreci için tencerenizi uygun bir yere koyun ve yaklaşık 5-6 saat kadar bekleyin. Mayalanma işlemi tamamlandıktan sonra sütü temiz bir bez yardımıyla süzün. Bu işlemden sonra bez torbayı bir süzgeç içerisine koyun ve içerisindeki suyun güzel bir şekilde süzülmesini sağlayın. Daha iyi süzülme işlemi için bez torbanın üzerine ağırlık koyabilirsiniz. Yaklaşık 3-4 saat süzme işlemi için yeterlidir. Tüm işlemler bittikten sonra peynirinizi torba içerisinden çıkarın. Eğer uzun süre saklamak istiyorsanız salamura yapmanız gerekmektedir. Ev yapımı peyniriniz hazır. Afiyet olsun.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.