Evde Ağda Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Evde Ağda Yaparken Bilinmesi Gerekenler

İstemediğimiz tüyler yaşamı boyunca özellikle kadınların en fazla sorunla karşılaştığı durum olmuştur. Lazer ve iğneli epilasyon metodları bu problemi kalıcı çözüm getirse de bu yöntemlere bütçe ayıramayan pek çok kişi vardır. Bu sebeple istenmeyen tüylere çözüm olarak geleneksel yöntemler sık tercih edilerek kullanılmaktadır. Ağda bu yöntemlerin en fazla akla gelen ve hesaplı olanları arasında başta gösterilir. Kuaförler ve ağda salonlarında uzman kişiler tarafından yapılabilir veya kişi evde kendisi uygulamaya yönelebilir. yeni başlayanlar için epeyce uğraş verici ve acı içerisine sokan durum olabilir ancak bazı önemli noktalara dikkat edildiğinde daha rahat ve pratik bir biçimde uygulamak gereklidir. İşte tüm kadınlar için derlediğimiz evde ağda yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalar:

Ağda Seçimi

Sir ağdalar kartuşlu veya kavanoz ağda olarak ısıtma makinesiyle beraber set olarak satışı olduğundan tercih edilebilir. Kartuşlu ağdalar damlama yapmaması ve ince sürülebilmesi yönünden daha kullanışlı yapıya sahiptir. Ancak yalnızca kol, bacak gibi düz bölgelerde kullanmak konusunda daha uygundur. Bikini bölgesi konusunda ise kalıp ağda ya da çam sakızı tercih etmeniz yerinde seçim olarak karşınıza çıkacaktır. Aldığınız ağdanın şeker içermemesine dikkat etmeniz gerekir. Eğer yeni başlayacaksanız acı hissini düşürmek için pudralı ağda kullanabilirsiniz. Bez olarak da kaliteli markaların yırtılmayan bezlerini tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Ağdanın Seçilen Bölgelere Uygulanması

Uygun ağdayı ve yardımcı malzemeleri sağlamanızın ardından ağdayı kendi makinasında 30-45 dakika arası ısıtmanız gerekir. Bal kıvamına geldiğinde uygulamaya hazır geldiğini gösterir. Ağda gerçekleştireceğiniz bölgeyi sabun ve suyla yıkayıp kurulamalı ve terli olmadığından emin duruma geçmelisiniz. Eğer pudrasız ağda kullanacaksanız ağda meydana getireceğiniz bölgeye uygulamadan önce az oranda talk pudrası dökün. Talk pudrası hem daha kolay uygulama sağlar hem de acıyı düşürücü etkiye sahiptir. Ağda uygulayacağınız bölgeyi bir elinizle gerdirin. Öteki elinizle de ağdayı ince bir tabaka halinde sürün. Bunların ardından ise sürdüğünüz bölgeye ağda bezini elinizle iyice bastırın. Bezin en uç kısmında elinizle tutup çekecek kadar boş yer bırakın. Bir elinizle cildinizi gerdirerek diğer elinizle bezi tüylerin çıkış yönünün tersine tarafa tek hareketle çekin. İlk uygulamalarda tüylerin hepsini tek hareketle almanız biraz zor olacaktır. Aynı bölgeye defalarca uygulama gerçekleştirmekten kaçının. Bu cildinizi tahriş edici etki bırakacaktır. Cildinizdeki kızarıklık geçtikten sonra ağda kalıntılarını temizleyerek yeniden uygulayabilirsiniz.

Ağdanın Ardından Bakım

Ağda işlemi sonrasında kalıntıların temizlenmesi adına piyasada pek çok farklı markanın sir ağda ardından yağları ve içeriğinde bu yağlardan yer alan mendiller bulunmaktadır. Sir ağda sonrası bakım yağını bir parça pamukla cildinize uygulayıp hafifçe üzerine bastırıp dairesel şekil çizilerek ağda kalıntılarını yok edebilirsiniz. Eğer sir ağda ardından bakım yağınız elinizde bulunmuyorsa kayısı yağı, argan yağı gibi çeşitli bitkisel yağlar da aynı görevi üstleneceğini unutmayın. Ağda işleminin ardından cildinize alkol içeren deodorant, krem gibi kimyasal ürünleri uygulamaktan uzak durun. Cildinizde çok kızarıklık meydana gelmişse buz kullanarak pres yapabilirsiniz. Eğer ağdadan kaynaklı batık problemi ile karşı karşıy kalıyorsanız her duştan sonra vücut peelingi uygulayabilir veya kese yapabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.