Dövme Nasıl Yapılır?

Dövme Nasıl Yapılır?

?

Başta Avrupa toplulukları ve Afrika olmak üzere birçok kültürde yer edinen (tattoo) cilt üzerine çeşitli figürlerin çizilmesi yoluyla yapılan bir cilt üstü resim sanatıdır. Toplumumuzda son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan dövme, türüne göre çeşitli yöntemlerle yapılır. Dövmeler kalıcı ve olmak üzere iki çeşittir.

Nasıl Yapılır?

Kalıcı dövme, adından da anlaşılacağı gibi uzun süre kendini muhafaza edebilen dövme çeşididir. Bir kere yapıldığında geri dönüş oldukça güçtür. Çünkü kalıcı dövme, dövme makinaları yardımıyla ve özel boyalar kullanılarak cilt altına enjekte edilir. Bu sayede deri katmanının kendisi dövmeyi korumuş olur. Bu tip dövmeler çok uzun yıllar boyunca vücutta kalabilir. Ancak dövmenin iyi korunmaması durumunda renkleri soluklaşıp kaybolabilir. Kalıcı dövme yaptıran insanların en çok dikkat etmesi gereken husus güneş ışınlarıdır. Güneş, pigmentasyon değişimine neden olduğundan zamanla dövmenin soluklaşmasına sebep olur. Pigmentasyon, deride bulunan renk pigmentlerinin geçici ya da kalıcı olarak değişim geçirerek deri renginin değişmesi olarak adlandırılabilir. Tabi ki çoğu insan dövmelerini sergilemek ister. Bunları güneş olduğunda sergilemeyecek mi? Elbette sergileyebilir. Yapılması gereken, aynı güneşlenirken yapıldığı gibi, dövmenin olduğu bölgeye yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler sürmektir. Bu sayede güneşin pigmentasyona sebep olan ışınları deriye ulaşamayacağından ve pigmentasyon gerçekleşmeyeceğinden, dövmenin solması engellenmiş olur.

Kalıcı dövme olarak çeşitli tribal motifler ile resimler kullanılabilir. Yapılabilecek dövmenin çeşitliliği hayal gücü ile sınırlıdır. Öncelikle yapılacak olan figür deri üzerine kopyalanmak yağlı bir krem kullanılır. Krem deri üzerine sürülür ve yapılacak olan figür yeni çıktı alınmış ve toner kalıntılarının henüz kurumamış olduğu bir durumda üzerine yerleştirilir. Kağıt çıkarıldığında, figür deri üzerine kopyalanmış olur. Daha sonra bir dövme makinası yardımıyla, makinanın ucundaki iğneye boya alınarak ana hatlar çizilmeye başlanabilir. Kalıcı dövmeler siyah- beyaz olabileceği gibi renkli olarak da yapılabilir.

Geçici Dövme Nasıl Yapılır?

Geçici dövme, deri üzerine bir kalıbın yerleştirilerek bu kalıbın deri üzerine kopyalanması olarak açıklanabilir. Geçici dövmenin en önemli özelliği deri üzerine yapıldığından kısa zamanda kaybolmasıdır. Dövmenin çeşidine, içerdiği boyanın kalitesine göre bu süre 1 gün ile 1 ay arasında değişebilir. Ayrıca kalıplar kullanılmadan dövme dükkanlarında, çeşitli boyalar kullanılarak dövme sanatçılarının resmettiği dövmelerde vardır. Bu tip dövmeler kalıplara oranla daha uzun ömürlüdür. Genellikle kısa süreli turistik seyahatlerde tercih edilmekle beraber, kalıcı dövme yaptırmadan önce dövmenin nasıl duracağını anlamak için de yapılabilir.

Dövme bir zevk meselesidir. İnsanlığın başlangıcından günümüze kadar insanlar, vücutlarını çeşitli şekillerle işaretlemişlerdir. Savaş boyaları dövme sanatının başlangıcı olarak sayılabilir. Bu sayede dövmeleri araç olarak kullanarak kişilikleri ortaya çıkarmayı amaçlamışlardır.

Geçici dövme için olmasa da kalıcı dövme yaptırırken iyi karar vermek gerekir. Çünkü bu dövmeleri temizleyebilmek için çeşitli tıbbi operasyonlar yapılması gerekmektedir. Ayrıca küçük bir dövme mevcut olan bölgeye, dövme sanatçısının becerisiyle doğru orantılı olarak, daha farklı bir dövme yapılabilir. Genellikle bu tip dövmelerde eski dövmenin ana hatlarının çok fazla detay içerip içermediğine bakılır. Çünkü fazla detaylı bir dövmenin revize edilmesi oldukça zordur. Gölge stili kullanılarak yapılmış dövmeler ise kolaylıkla revize edilebilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.