Detoks Nasıl Yapılır?

Detoks Nasıl Yapılır?

?

Her birey kendi yaşam tarzına ve ihtiyaçlarına uygun şekilde ve miktarda uygulamasına ihtiyaç duyar. Detoksun her kişiye ayrı olarak uygulanan çok farklı yöntemleri bulunmaktadır. Fakat biz bu içeriğimizde detoks nasıl yapılır sorusuna cevap vermek adına genel olarak tüm bireylerin uygulayabileceği detoks yöntemlerine değinmeye çalışacağız.

Detoks Yapmanız Gerektiğini Nasıl Anlarsınız?

Eğer sayacağımız bazı şikayetler sizde bulunuyorsa sizde detoks nasıl yapılır diyerek detoks yapmaya başlayabilirsiniz. Sırt ağrıları, baş ağrıları, soğuk algınlığı, eklem ağrısı, yorgunluk, burun kaşıntısı, öksürük, sinirlilik, deri dökülmeleri, deride kızarıklık, uykusuzluk, göğüste hırıltı, iritasyon, bulantı, boğaz ağrısı, solunum sistemi yetersizliği, ağız kokusu, anksiyete vb. çeşitli durumlarla karşı karşıya bulunuyorsanız detoks yaparak bu rahatsızlıklardan kısmi düzeyde kurtulabilirsiniz.

Doğal Detoks Yöntemleri

İsterseniz artık detoks nasıl yapılır makalemizin asıl kısmına geçebiliriz.

1-) Doğru Solunum Almasını Öğrenmelisiniz

Soluk alıp verirken nefesi burnunuzdan alıp ağzınızdan vermelisiniz. Ayrıca diyafram nefesi almanızda vücudunuzda ciddi bir detoks etkisi oluşturacaktır. Burundan alınan havanın içerisinde bulunan zararlı toksit maddeler süzülebildiği için vücudun daha az zehirlenmesini sağlayarak kolay bir detoks etkisi sağlamaktadır.

Doğal bir detoks yapabilmek için yaşadığınız ortamın oksijen yönünden zengin olması gerekmektedir. Bu sebeple olabildiğince tozlu ve dumanlı ortamlardan uzak durmalısınız.

2-) Yiyip İçtiklerinize Dikkat Etmelisiniz

Gün içinde tükettiğiniz suyun kalitesi ve ph oranı ciddi öneme sahiptir. Diyet uygularken bile içtiğiniz sudaki ph oranı vücudunuzun asit dengesini bozarak diyetinizin başarısız olmasına sebep olabilir. Tüketmekte olduğunuz suyun detoks etkisi gösterebilmesi için ph oranı 7.25 ile 7.50 arasında olmalıdır. Detoks yaparken vücudumuzun bazik bir durumda olması gerekmektedir. Bu sebeple yediklerimiz besinlerin ve içeceklerin ph düzeyinin 7.0’ın üzerinde olması gerekmektedir.

Evde Detoks Nasıl Yapılır

Detoks uyumlu beslenme için çok programlar söz konusudur. Detoks için ufak değişiklik programları gibi sadece meyve suyu tüketilen diyet türlerine kadar farklı seçenekler bulunmaktadır. Herhangi bir radikal diyet uygulamasına geçmeden önce vücudunuzun dengesini bozmamak için doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Detoks İçin Yemek Pişirme İp Uçları;

Detoks nasıl yapılır diye düşünen kişilerin yemeklerini pişirme konusunda dikkat etmeleri gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Yemeklerinizi yağda pişirmemeli ve kızartmalardan olabildiğince uzak durmalısınız. Bu sebeple yemeklerinizi haşlamayı yada buharda pişirmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca yemek pişirdiğiniz mutfak eşyalarının paslanmaz çelik, porselen veya camdan üretilmiş olmasına özen göstermelisiniz.

Sabunlar ve Deterjanlar Nasıl Olmalıdır?

Bulaşık yıkarken kullandığımız jellerin veya banyoda kullandığımız sabunların bitkisel özlerle üretilmiş olması ve kimyasal maddelerden olabildiğince uzak olması vücudunuza detoks etkisi sağlayacaktır.

Deniz Suyu İçmek;

Denize yakın yerlerde yaşayan kişilerin günde birkaç damla kadar deniz suyu içmeleri vücudun asit dengesinin düzenlenmesi için ciddi oranda etkili olabilmektedir.

Detoks Etkili Çaylar İçmek;

Yeşil çay detoks etkisi en yüksek olan çay türüdür. Ayrıca ginseng, papatya, ekinezya, zencefil vb. çeşitli bitkisel çaylarında doğal detoks özelliği bulunmaktadır.

Sıcak Suyla Duş Almak;

Sıcak suyla duş almak veya masaj yapmak cilde ciddi düzeyde detoks etkisi sağlamaktadır. Cildinize kuru fırçayla masj yapmanız kan dolaşımını arttıracaktır. Bu sayede cildinizdeki oksijen miktarı artacaktır. Ayrıca cildin ölü derilerden arınması gözeneklerin açılmasını sağlayarak toksin maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

Kokularla Detoks;

Yapılan araştırmalar çiçek kokularının detoks etkisi oluşturduğunu kanıtlamıştır.

Detoks Etkisi Sağlayan Vitaminler;

A, B3, C ve E vitamini detoks etkisine sahiptir. Ayrıca çinko ve kalsiyumda doğal antioksidan özelliğine sahiptir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.