Biyopsi Nasıl Yapılır?

Biyopsi Nasıl Yapılır?

Vücudumuzda bazen birçok hastalığın habercisi olan birtakım belirtiler duyarız. Ağrı, şişlik gibi belirtileri birçok hastalıkta görürüz.  Ancak yaşanılan şikayetlerin herhangi bir ciddi hastalığı işaret etme ihtimaline karşı kesin sonuçlar elde etmek amacıyla yapılmaktadır. Biyopsinin yapılabilmesi için vücudun bir parça dokusu alınmakla birlikte doğru sonuçların alınma ihtimali de yüksektir. Bu alınan doku mikroskoplar yardımıyla ilgili bölüm tarafından incelenmek üzere gönderilmektedir. Bu bölüm patoloji olarak adlandırılmaktadır. Patologlar dokuda yaptıkları çalışmalar sonucunda histopatolojik tanı koymaktadırlar.
Dokunun başka özellikleri, alındığı parça yerinde oluşan büyüklük veya küçüklüğü ve organların işlevleriyle alakalı olarak alınacak sonuçlar değişebilmektedir. Patalogların, hastanın uzman doktoruyla özverili bir işbirliği ile çalışmasının sonucunda hastalığın tanısı koyulabilmektedir. Yukarıda ? sorusunun cevabını verdik. Şimdi sırada biyopsi türlerini inceleyeceğiz.

Biyopsi için Kullanılan Gereçler?

Biyopsi üç şekilde yapılmaktadır. İnce iğne, kalın iğne ve cerrahi biyopsi yapılabilmektedir. En yaygın olarak kullanılanı ince iğne ile yapılanıdır. En çok rastlanan meme kanseri, troid kanserleri gibi hastalıklarda ultrasonla birlikte ince iğne biyopsisi yapılmaktadır. Anestezi gerektirmeyen bu işlemin tek dezavantajı vardır. Bu da biyopsi yapılacak yerin tam olarak saptanamamasıdır. Kalın iğne biyopsisi için özel tabancalar vardır. Biyopsi yapılacak bölgenin uyuşturulmasının ardından alınan parçadan sonra yaralanmalar oluşabilir. Biyopsi yapılacak yer tam olarak saptanmasının yanında, alınacak veriler tanı koymak için tam anlamıyla yeterli gelmeyebilir. Eğer bu ihtimallerin ortadan kaldırılması isteniyorsa cerrahi yöntemlerle biyopsi yapılmalıdır. Diğer biyopsi türlerinin riskli olduğu durumlarda veya sonuç alınmadığında tercih edilen uygulama cerrahi biyopsidir. Aynı zamanda başka bir hastalıkla ilgili operasyon esnasında fark edilmesi de cerrahi biyopsinin kullanılması gereken durumlardandır.
Üç şekilde biyopsi nasıl yapılır? diye merak edenlerin aklındaki soru işaretlerini sildikten sonra, son olarak biyopsi ile çalışılan organlara değineceğiz.

Biyopsi Hangi Organlarda Yapılabilir?

Lenf, göğüs, akciğer, karaciğer, kadın hastalıkları, kemik hastalıkları, tiroid, böbrek ve erkeklerde görülen hastalıklarda biyopsi yapılabilir. İç organlardan parça alınması ile gerçekleşen ve hemen her hastalığın iyi veya kötü huylu olduğunun tespit edilmesi amacıyla yapılan biyopsi ön belirleyici özelliği taşır.
Biyopsi sonuçlarına göre hücrelerin kanserli olup olmadığı teşhis edilir. Biyopsi nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrendikten sonra, bu işlem yapılmadan bir hastalığın tedavisine başlanmasının mümkün olmadığını daha iyi anladığınızı düşünüyoruz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.