Yüzdeki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?

Yüzdeki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?

?

Yağ bezeleri genelde yağ dokularının olması gerekenden daha fazla çalışması nedeni ile ortaya çıkarlar. Yağ bezelerini yok etmek için cerrahi tedavi yöntemi de seçilebilir. Fakat bitkisel tedavi yöntemleri ile tedavi de oldukça yaygındır. Peki estetik görünüm bozukluğuna neden olan yüzdeki yağ bezeleri nasıl geçer?

Evde Tedavi ile Yüzdeki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?

Yağ bezesinin yumuşaması için ısı ve nem oldukça etkili bir yöntemdir. Bu nedenle buhar ile yağ bezesini yumuşatabilir ve kendi kendine boşalma ihtimalini yükseltebilirsiniz. Buhar ile tedavi seçeneği için sık sık sıcak su ile duş alabilir ve duşta uzun süre bekleyebilirsiniz. Bir başka yöntem ise buharda ısıtılan havluyu günde üç ya da dört kere yağ bezesinin üstünde yarım saat kadar bekletmektir.

Bitkisel Yöntemlerle Yüzdeki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?

  1. Bakteri temizleyici ve iltihap önleyici etkisi ile ‘’Çay ağacı yağı’’ yağ bezesi tedavisinde de etkili bir yağdır. Günde 2-3 defa yağ bezesinin üzerine ve çevresine uygulayarak iyileşme süresini ve enfeksiyon riskini azaltabilirsiniz.
  2. Yağ bezelerinin boyutunu küçültmesine ve iyileşme süresini kısaltmada etkili doğal yöntemlerden biri de aloe vera jelidir. Düzenli olarak her gün bezenin üzerine sürülmelidir. Antibakteriyel özelliği ile bakterileri temizler ve bakteri oluşumunu engeller.
  3. Düzenli hintyağı kullanımı yağ bezesinin küçülmesini sağlayacaktır. 4 -5 damla hintyağını, pamuklu kumaş ya da bir parça pamuğa damlatarak bezenin üstüne yerleştirebilirsiniz. Yağın etkisini daha kolay gösterebilmesi için pamuğun üzerine sıcak havlu koyabilir ve yarım saat kadar bekletebilirsiniz. Günde 2 ya da 3 kere tekrarlayınız. Hintyağını kesinlikle ağız yolu ile tüketilmeyiniz.
  4. Enfeksiyon riski yüksek yağ bezeleri için sirke kullanımı etkili olacaktır. Temizlemek ve küçülmesini sağlamak için en etkili doğal yöntemlerdendir. Sirke önce yağ bezesinin olduğu bölgeye sürülür ve üzeri bir gazlı bez ya da yara bandı ile kapatılır. Üç gün kadar bekletildikten sonra yara bandı ya da gazlı bez çıkartılır ve ılık su ile ıslatılan pamuk yardımı ile iyice temizlenir.
  5. Yaraları hızlı iyileştirme özelliği ile bilinen bal, yağ bezesi tedavisi için de uygun yöntemlerdendir. Bal önce macun kıvamına gelene kadar buğday unu ile karıştırılır. Bir kaşık bal için, bir kaşık un kullanmanız önerilir. Bu karışım beze üzerüne sürülür ve üzeri kapatıldıktan sonra bir gece bekletilir.

Yağ bezeleri asla yumuşatmadan patlatılmamalıdır. İğne ya da iğneye benzer ucu sivri nesneler ile delinmemeli ya da kesilmemelidir. Bu gibi uygulamalar bezenin iltihaplanmasına ve iltihabın yayılmasına sebep olabilir. Yağ bezesi antibakteriyel sabunlar ve ıslak mendiller ile sık sık temizlenmelidir. Bezeye sebep olan irin aktığında enfeksiyon riski artacaktır. Bu yüzden gazlı bez ya da yara bandı kullanılması gerekmektedir. Bu içeriğimizde nasıl geçer kategorimizden yüzdeki yağ bezelerini geçirme yöntemlerine değindik.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.