Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Tıpta lipom adı verilen , deri altında bulunan hareketli urlar olarak tanımlanabilmektedir. Yapısal olarak yaptığınız ya da yediğiniz içtiğiniz bir şeyden oluşmayan  konusunda araştırma yaparken bu konuyu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Yağ hücrelerinin içinde toplamış olduğu yağ oranını sınırlayamaması ve aşırı yağ depolaması sonucunda oluşan yağ bezeleri vücudun farklı bölgelerinde oluşabilmektedir.

Lipom, fibrom, aterom gibi çeşitleri bulunmakla beraber yeni fibrom, akontom ve neurom gibi türleri de bulunmaktadır. Epidermal kist olarak da bilinen  nasıl geçer konusuna baktığınız zaman genel olarak lokal anestezi olarak cerrahi bir müdahale gerektiğinni görebilirsiniz. Ancak yağ bezelerinin evde tedavi edilebilmesi de mümkün olabilmektedir. Bazı bitkisel tedavi yöntemlerini kullanarak da yağ bezelerinizden kurtulabilirsiniz.

Yağ Bezelerinden Kurtulmanın Yolları

  • Buhar, yağ bezesi nasıl geçer konusunda karşınıza açıkan ilk doğal yöntemdir. Buharda bulunan ısı ve nem, yağ bezesinin yumuşamasına olanak sağlaması sonucunda yumuşayan yağ bezesinin kendi kendine boşalma ihtimali artacaktır. Yeterli ısı ve buharı sağlayabilmek için sıklıkla duş almanızın faydasını görebilirsiniz. Ayrıca bir havluyu buharda ısıtarak ya da sıcak suyla ıslattıktan sonra sıkıp beze üzerine kompres de yapabilirsiniz. Sıcak kompresi günde 20 dakikalık sürelerle 3 kez uygulamanız yararınıza olacaktır.
  • Aloe vera jelinin yağ bezesini yumuşatma, boyutlarını küçültme ve iyileşme süresini kısaltma gibi bir özelliği bulunmaktadır. Her gün düzenli olarak bir miktar jeli bezenin üzerine sürmeniz yararlı olacaktır. Ayrıca aloe vera antibakteriyel niteliği ile bakterilerin de temizlenmesine olanak sağlamaktadır.
  • Sirke yağ bezesi nasıl geçer konusunda kullanabileceğiniz doğal çözümlerden biridir. Özellikle enfeksiyon riski yüksek olan yağ bezesini temizlemek ve küçültmek için sirkenin oldukça etkili bir çözüm olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Beze üzerine sirke sürdükten sonra gazlı bezle ya da bezenin çok küçük olması durumunda yara bandı ile kapatın. Bu şekilde birkaç gün bekledikten sonra bezenin üzerini açıp bir parça pamuğu ılık suyla ısıtarak sirkeyi temizleyin. Beze iyice temizlenene kadar bu uygulamayı yapmanız sayesinde yağ bezesinden kurtulabilirsiniz.
  • Bezeyi sıklıkla antibakteriyel sabunla ya da bu özelliğe sahip ıslak mendille temizlemenizin de faydasını görebilirsiniz.

Yağ bezelerinizden kurtulmak için yapacağınız bazı yanlışlar da bulunmaktadır. Yağ bezesini yumuşatmadan patlatmaya çalışmak, bezeye sivri uçlu bir cisimle müdahale etmek yanlış olacaktır. Yağ bezesinin kırmızıya dönmesi, aşırı irin akıtması, çok büyümesi ve ağrı yapması gibi durumlarda mutlaka doktora başvurun.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.