Tırnak Soyulması Neden Olur?

Tırnak Soyulması Neden Olur?

?

Vücudumuzda zaman içerisinde oluşan vitamin eksiklikleri, ilaçların yan etkileri, tırnakların kimyasal maddelerle temas içerisinde olması vb. sebeplerle meydana gelebilmektedir. Tırnak soyulmasına asıl ne neden olur derseniz makalemize geçmeden size kısaca vitamin ve mineral eksikliği neden olur diyebiliriz.

Tırnak soyulmasına etkili çözümler bulmak veya tırnak soyulması sorunuyla bir daha karşılaşmamak için öncelikli olarak tırnak soyulması sebeplerinin bilinmesi gerekmektedir.

İlaç Kullanımına Bağlı Tırnak Soyulması

Kullandığınız ilaçların bir kısmında yan etki olarak tırnakları kurutma özelliği bulunabilmektedir. Eğer bir ilacı kullanmaya başladıktan sonra tırnaklarınızda soyulmalar meydana gelmeye başladıysa doktorunuza bu durumu bildirmelisiniz. Sorunu doktorunuza belirttiğiniz zaman eğer mümkünse o ilacı muadili yani benzeri olan fakat yan etkileri aynı şekilde olmayan farklı bir ilaçla değiştirecektir.

İklim Değişikliği Tırnak Soyulması Yapar Mı?

Ani hava değişimleri sonucunda tırnak soyulmaları meydana gelebilmektedir. Örneğin çok sıcak bir bölgeden soğuk bir bölgeye gittiğinizde veya soğuk bir yerden sıcak bir yere gittiğinizde geçici olarak hafif tırnak soyulmaları meydana gelebilmektedir. Ani hava değişimi tırnak katmanlarında kuruma yaparak soyulmalara sebep olmaktadır.

Kimyasal Maddelerle Temas

Sürekli temizlik yapan ev hanımlarında veya çeşitli sanayi kuruluşlarında çalışan kişilerde kimyasal maddelere sürekli maruz kalma sebebiyle tırnak soyulması meydana gelebilmektedir. Kimyasal maddeler cildi, deriyi ve tırnakları tahriş etme özelliğine sahiptir.

Hastalığı Bağlı Tırnak Soyulması

Sedef hastalarında veya tırnaklarında mantar bulunan kişilerde sık sık tırnak soyulması meydana gelebilmektedir. Bu kişiler hastalıkları için kullandıkları ilaçların yanında tırnak bakımları içinde ilaç kullanmalıdırlar.

Beslenmeye Bağlı Tırnak Soyulması

Makalenin başında belirttiğimiz gibi vitamin ve mineral eksikliğinden tırnak soyulması meydana gelmektedir. Ayrıca protein eksikliği de tırnak soyulmasına sebep olan durumlar arasında bulunmaktadır. Beslenme sırasında B vitamini ağırlıklı gıdalar tüketmeniz bu soruna yakalanmanızı düşürebilmektedir.

Tırnak Soyulmasına Çözüm

Tırnak soyulması için ne yapılmalıdır? Çözümü nedir? diye araştıran kişilere ilaç tedavisinden önce bazı bitkisel çözümler ve tırnak soyulmasını engelleyecek önerilerde bulunmak istiyoruz. Tırnak soyulmasına neler iyi gelir diyorsanız işte çözüm yolları.
– Temizlik sırasında sürekli olarak eldiven kullanmalısınız.
– Beslenme sırasında vitaminlere, minarellere ve proteinlere özen göstermelisiniz. Bu maddeleri içeriğinde yoğun miktarda bulunan gıda ürünlerini tüketmelisiniz.
– Her sabah ve her akşam tırnak losyonu kullanmalısınız.
– İklim geçişlerinde tırnaklarınızı nemli tutmalısınız.
– Takma tırnak kullanan kişiler tırnaklarının nemliliğine daha fazla özen göstermelidirler.

Tırnak soyulması özellikle bayanlar için ciddi bir sağlık sorunu olarak görülmektedir. Çünkü tırnak soyulması estetik açıdan pek hoş olmayan bir görüntü meydana getirmektedir. Hoş bir görüntü oluşturmadığı için de tırnak soyuması tedavisi çözümü aranmaktadır. Tırnak soyulmaları için en etkili ve kısa sürede işe yaran çözüm yolu tırnak soyulması ilaçlarıdır. Piyasa da çeşitli eczanelerde satılan bu ilaçları alıp kullanabilirsiniz.

Bu içeriğimiz de genel olarak tırnak soyulması neden olur sorusuna cevap vermeye uğraştık. Tırnak soyulması tedavisi hakkında konuya başka sizlerin verebileceği düşünceleriniz veya bilgileriniz varsa yorum kısmından bize bildirebilirsiniz.

Son Güncelleme: 01.11.2018

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.