Tansiyon Neden Yükselir, Nasıl Düşer? Tansiyon Düşürme Taktikleri

Tansiyon Neden Yükselir, Nasıl Düşer? Tansiyon Düşürme Taktikleri

Tansiyonun artması (hipertansiyon) çok önemli bir sağlık problemi arasında gösterilir ve uzun zaman sürmesi halinde en önemli ölüm sebepleri arasında yer alır. Hipertansiyon, tedavi edilmediği zaman başta böbrekler olumsuz etkilenir ardından da kalp damar sağlığı gibi birçok ölümcül sorun konusunda başrol görevi görür. Hipertansiyon, kan basıncınız 180/110 mm Hg gibi yüksek seviyelere çıkmadığı zamanlarda genellikle belirti ortaya koymaz. En yaygın belirtileri içerisinde; kalp ağrısı, kulak çınlaması, baş dönmesi, baş ağrısı, nefes darlığı, çift ya da bulanık görme, burun kanamaları ve düzensiz kalp atışları gibi sağlık sorunları gösterilir.

Teşhis yapılması konusunda öncelikle düzenli aralıklar ile kan basıncını bir ölçüm aleti ile ölçmek gerekir. Ölçüm meydana getirilirken sistolik (büyük , normali = 120 mm Hg), diastolik (küçük , normali = 80 mm Hg) olmak üzere 2 değer ön plana konulur. Yüksek tansiyon tanısı adına bu değerlerden birinin yüksek çıkması yeterli olarak görülür.

Yüksek tansiyon nedir?

Kanın normal değerlerinden büyük bir kuvvetle damarları boyunca normalin üstünde basınç uygulamasına yüksek tansiyon olarak adlandırılır. Kan basıncınız günün farklı zaman dilimlerinde değişkenlik gösterir. Genellikle uyandığınızda, egzersiz yapılmasının ardından ya da stres altındayken daha fazladır. Halen ideal normal tansiyon 120-80 mm Hg olarak kabul görmektedir. Hipertansiyon, kalbi zora sokabilir, kan damarlarına zarar verir, bunun dışında ise kalp krizi, inme, böbrek sorunları ve ölüm riskini artırabilir.

Tansiyon neden yükselir?

Olguların hemen hemen yüzde doksanında yüksek tansiyonun sebebi henüz ortaya çıkmamıştır. Esansiyel yüksek tansiyonun sebepleri bilinmemekle beraber, bu rahatsızlığa yakalanma olasılığını arttırdığına yönelik güçlü kanıtlar olan bazı risk unsurları mevcuttur. Obezite, egzersiz yapmama, yağlı yiyecekler yeme, fazla tuz tüketme ve sigara içme bu unsurlar içinde gösterilir.

 1. Yüksek tansiyonun başlıca belirtileri
 2. Burunda kanama
 3. Baş dönmesi ve buna bağlı olarak baş ağrısı
 4. Kalp ağrısı ve düzensiz kalp ritmi
 5. Nefes almakta zorlanma
 6. Kulak çınlaması
 7. Yorgunluk ve halsizlik
 8. Sürekli idrar gelmesi,
 9. Bacaklarda şişme
 10. Çift ya da bulanık görme

Yüksek tansiyon nasıl düşer?

 1. İlk yapmanız gereken işlem başınızı soğuk su ile yıkamanız gerekir, soğuk su sinirleri uyararak tansiyonun düşmesinde rol oynar. Ancak duş alacak kadar kendinizi iyi olduğunu düşünüyorsanız duş almanız daha faydalı olacaktır. Dikkat etmeniz gereken husus suyun çok soğuk olmamasıdır.
 2. Tansiyonu düşürmede en göze çarpan yöntem “Limon ile ” yöntemidir. Bir bardak içerisine sıkacağınız yarım limonu sulandırıp içmeniz tansiyonunuzun düşmesinde rol oynar.
 3. Nar ve Nar suyu tansiyonu düşürmenin yanı sıra uzun zaman tansiyonunuzun dengeli olmasını da sağlar.
 4. Greyfurt suyu da yine limonla aynı etkiyi ortaya koyarak tansiyonun düşmesinde rol oynar ancak ilaç kullanıyorsanız greyfurt suyu, düzenli verilen ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler doğurabilir. Greyfurt suyu ile ilaç kullanırken hekim tavsiyesi dışında tercih edilmemeli ve ilacın prospektüsü dikkatli bir biçimde okunmalıdır.
 5. Tansiyon düşürmede en fazla tercih edilen yiyeceklerden biri de sarımsaktır. Sarımsağın limon nar gibi diğer besinlere oranla daha hızlı bir şekilde tansiyon düşüşleri sağladığı ifade edilir.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.