Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce Nasıl Geçer?

? Sorusunun cevabından önce sivilce oluşumunun nedenlerinden bahsedelim. Sivilce birçok insanın başına dert olan bir problemidir. Hayatı boyunca her birey defalarca kez bu problemle karşı karşıya gelmiştir. Bu nedenle pek çok tedavi yöntemi ortaya çıkmıştır. Oluşum nedenine bakılırsa sebebi cildin yapısına göre değişiklik göstermektedir. Yağlı ciltlerde sivilce oluşum oranı diğer cilt tiplerine göre daha fazladır. Ayrıca ergenlik dönemine girişle beraber ciltte sivilce sayısı fazla miktarda artış göstermektedir. Ergenlik döneminde vücut yapısında değişiklikler ortaya çıkmasıyla birlikte cilt sivilceye daha elverişli hale gelmektedir. O yaşlardan itibaren bazı dönemlerde sivilce çıkabilmektedir. Oluşumunda stresin de büyük payı bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre yoğun stres altında olan kişilerde sivilce görülme oranı daha fazladır. Bu cilt probleminin diğer bir nedeni ise cildi kirli tutmak ve çıkan sivilcelerle oynamaktır.

Sivilce Cilt Temizliği

Halk arasında yaygın bir problem olduğundan dolayı konu hakkında birçok tedavi önerisi bulunmaktadır. Öncelikle cildi temiz tutmaya özen gösterilmelidir. Bunun için sabunlardan yararlanılabilir. En çok önerilen sabunlardan biri kayısı sabunudur. Cildi temiz tutup fayda sağladığı gözlemlenmiştir.  Ayrıca cildi temizlemek için üretilen kozmetik ürünleri de piyasada yer almaktadır. Bu ürünleri seçerken içeriğini incelemek ve cilt tipine uygun olanı almak mantıklı bir seçim olacaktır. Aksi takdirde olumlu sonuç alınmama ihtimali bulunmaktadır. Sivilce oluşumundaki en önemli faktörlerden biri olan stresi azaltmaya yönelik uygulamalar yapılmalıdır. Örneğin stresi tetikleyen çay ve kahve tüketimi en aza indirilerek sivilceler dolaylı yoldan azaltılabilir. Sivilceli bir cilde sahip olmak erkekler için de önemli bir sorundur. Çünkü yüzde sivilce varken tıraş olmak sıkıntı yaratmaktadır. Uzayan sakallar sorunlu bölgede iltihap oluşmasına yol açar. Bu nedenle cildi temiz tutmak adına sık sık tıraş olunmalıdır. Böylece cilt hava alır, temiz kalır ve herhangi bir cilt problemi ortaya çıkmaz.

Sivilce İçin Doğal Tedaviler

Doğal tedavi yöntemleri ile de sivilcelerden kurtulmak mümkündür. Elma ve üzüm sirkesi ile yapılan tedavi olumlu sonuçlar vermektedir. Her gün düzenli olarak cildi bu sirkeleri suyla karıştırarak silmek sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Sivilcelerin oluşumunu çinko eksikliği tetiklemektedir. Bu nedenle balık gibi çinko bakımından zengin yiyecekler tüketilmelidir.

Bu makalemizde sizlere sivilce nasıl geçer sorusuna cevap verdik. hakkında yazımıza sizlerinde eklemek istediği farklı düşünceleri veya bilgileriniz varsa yorum kısmından bize haberdar edebilirsiniz.

Son Güncelleme: 06.08.2019

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.