Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Ergenlik dönemi ile başlayan sivilceler genelde bu dönem tamamlandığında biterler. Fakat bazen uzun yıllar devam edebilen bir cilt sorunu haline gelebilir. Sivilcelerine fazlaca temasta bulunan kişilerde ise sivilcenin kızarmaması neredeyse imkânsız bir durum haline geliyor. Peki, sivilce kızarıklığı nasıl geçer?

Aspirin Maskesi ile Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Aspirin maskesi tarifi ile uzmanlara görünmeden sivilce kızarıklığı probleminden kolayca kurtulabilirsiniz.  İki ya da üç adet aspirini ezerek iki yemek kaşığı suyun içinde güzelce karıştırın. Hazırlanan karışımı sivilce olan bölgelere sürerek 2 – 3 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık su ile temizleyin ve kâğıt bir havlu yardımı ile kurulayınız. Haftada bir kere uygulanması kâfi olacaktır.

Zeytinyağı ile Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Her derde deva mucizevî yağ zeytinyağı, çoğu cilt problemine çözüm olabilen doğal bir tedavi yöntemidir.  Elbette sivilce kızarıklığından kurtulmak için de kullanılabilir.

Üç yemek kaşığı zeytinyağı ile dört yemek kaşığı tuz karıştırılır ve sivilceli bölgelere sürerek uygulanır. İki – üç dakika kadar bekletilen karışım, daha sonra bol su ile iyice temizlenir. Sabun vb. maddeler ile temizlemek yerine sadece duru su kullanmanız önerilir. Kâğıt havlu ile kurulanır ve mucizevî yağın sonuç göstermesi beklenir. Haftada bir kere uygulanması önerilse de, hassas ciltlere sahip olanlar iki haftada bir uygulamalıdır.

Sivilce kızarıklığı nasıl geçer sorusunda alternatif yöntemler;

 • Sivilce kızarıklığınızı iyileştirmek istiyorsanız, cildinizi sakinleştirmek de en etkili yöntemlerden olacaktır. Akne kurutucu kremler ile sağlanabileceği gibi, doğal yöntemlerden biri olan yoğurdu da tercih edebilirsiniz. Yoğurt cildi yatıştırır ve nemlendirir. Birçok cilt problemi gibi sivilce ve sivilce kızarıklığında da oldukça etkilidir.
 • İçerdiği asit ile cildin yenilenmesine ve sivilcelerin kurumasına yardımcı olan ‘’Limon suyu’’ bol miktarda C vitamini içermektedir. Bir adet limonun suyu sıkılır ve bir pamuk yardımı ile sivilceli bölgeye sürülerek uygulanır. Uyumadan önce sürüp, geceden sabaha kadar bekletirseniz daha kısa sürede sonuç almanızı sağlayacaktır. Bu yöntem her gün uygulanabilir.
 • Düzenli kullanımda oldukça etkili yöntemlerden biri de kil maskesidir. Bir tatlı kaşığı beyaz kil, iki yemek kaşığı elma sirkesi ve bir tatlı kaşığı kayısı yağı ile karıştırılarak hazırlanır. Yaklaşık 20 dakika kadar bekletilir ve bol su ile durulanır. Durularken sabun kullanmamanız önerilir. Kil maskesi, düzenli kullanımda en etkili seçeneklerdendir. İçeriğindeki sirke, sivilce lekelerini azaltmada önemli rol oynamaktadır.
 • Bir haftalık uygulama süresi boyunca sivilce kızarıklığı nasıl geçer sorusuna en etkili cevaplardan biri de mayalı maskedir. Bir çay kaşığı bira mayası, bir çay kaşığı oksijenli su ve iyice ezilmiş iki adet aspirini karıştırarak hazırlanır. Cilde iyice yedirilir ve 20 dakika kadar bekletilir. Arka arkaya beş gün uygulandıktan sonra lekesiz bir cilde merhaba diyebileceksiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Aysel dedi ki:

  limon yüzü yakıyor bence yanlış yani sürüp sabaha kadar yatılırmı ya 2 dakikada yanma veriyor bence sakın denemeyin.diğerleri iyidir

  1. melis dedi ki:

   Bence güzel tavsiyeler verilmiş..Bu arada sivilcelerinizi söndürmek istiyorsanız diş macununu sivilce olan bölgeye sörün ve 1gün bekleyin sonra bol suyla yıkayın.(biraz yakabilir)

 2. applemer dedi ki:

  ergenlerin mutlaka okuması gereken bir makale olmuş,özellikle kızarıklığın oluşmaması için öncelikle hiçbir şekilde sivilcenin cıktıgı yere dokunulmayacak,patlatılmayacak ki,yüzünüzde lekesi kalmasın.herkesin baışna gelen durumdur.gelip geçici bir durumdur

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.