Sedef Hastalığı Nasıl Geçer?

Sedef Hastalığı Nasıl Geçer?

Psoriasis olarak adlandırılan , pek çok farklı etkene bağlı olarak gelişebilen bir rahatsızlıktır. Başta genetik faktörler olmak üzere tamamlanmamış protein sindirimi, bağırsak kaynaklı toksin oluşumu, karaciğer işlevinde bozukluk, alkol tüketimi, hayvansal yağların aşırı tüketilmesi, stres ve beslenme faktörü hastalığına neden olur. Söz konusu  olduğu zaman öncelikle bu hastalığın neden kaynaklandığını bilmek ve buna neden olan hastalığın ya da durumun ortadan kaldırılması gerekir.

Çok hızlı bölünen deri hüçrelerinin üst üste birikmesi sonucunda oluşan lezyonlar olarak karşımıza çıkan hastalığın tedavisinde öncelikle kişinin bu hastalık hakkında yeterince bilinçlenmiş olması gerekir. Genel olarak %52’si genetik faktörlerden oluşan sedef hastalığının %39’u da stres faktörü sebebi ile oluşmuştur. Hangi sebebe bağlı olarak geliştiğiniz bilmeniz sedef hastalığı nasıl geçerkonusunda edindiğiniz bilgileri daha doğru bir şekilde uygulamanıza olanak sağlayacaktır.

Sedef rahatsızlığı pek çok kişiye göre sadece cilt hastalığı olarak tanımlandığından sürekli tekrar eden bir durum olduğunu görebilmek mümkündür. Birçok kişi hastalığın neden oluştuğunu bilmeden sedef hastalığı nasıl geçer konusunda karşılarına çıkan tedavileri uyguladığından olumlu bir sonuç alsalar da hastalığın tekrarlanması gibi bir durumla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu sebeple öncelikle hastalığa sebep olan bir hastalık varsa önce bu hastalığın ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Sedef Hastalığından Kurtulmanın Yolları

  • Beslenme konusuna özen göstermek gerekiyor. Şeker, et, hayvansal yağ ve alkol tüketimini sınırlandırmak, lifli besinler ve balık tüketimine ağırlık vermek gerekir.
  • Mineral ve vitamin eksiği bulunması durumunda ya da kişinin besinlerden yeterince yararlanmaması durumunda yüksek potansiyelli multivitamin ve mineral formüllerinin kullanılması faydalı olacaktır.
  • A ve E vitamini, krom, çinko, selenyum eksikliklerinde takviye almak gerekebilir.
  • Ağızdan tedavi ya da enjeksiyon tedavisi uygulanabilir. Sedef hastalığının hiçbir tedaviye karşılık vermemesi durumunda denenmesi gereken bu yol bazı kullanıcılarda ciddi yan etkilere yol açması söz konusu olabilmektedir.
  • Yeterince güneş ışığı almamanız durumunda sedef hastalığından kurtulmak için yeterli miktarda D vitamini almak gerekir. D vitamini sayesinde sedef hastalığının sentetik şeklinin cilt hücresi gelişimini yavaşlatması söz konusu olduğundan D vitamini alımına dikkat edilmesi gerekir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.