Romatizma Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?

Romatizma Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?

hemen hemen her yaşta ortaya çıkabilen ve savunma mekanizmasında birtakım bozukluklar meydana getiren bir hastalık çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çevremizde çoğunlukla romatizmaya sıcak veya soğuk havanın yol açtığı düşünülse de bu yanlış bir düşüncedir. fazla kilolu insanlarda daha fazla ağrıya yol açmakla beraber bunun dışında eklemlerde şişlik, sıcaklık ve ağrı ile ortaya çıkar, tedavi edilmediği zaman ciddi sorunlara davetiye çıkarır.

Romatizma belirtileri içerisinde kas ağrısı, sırt ve bel ağrısı, ciltte ortaya çıkan dökülmeler, tırnak rengi, deri sertliği, gözyaşı, ağız kuruluğu, gözlerde meydana gelen kızarıklık, görmede ani düzeyde düşüş ve kayıp, uzun zamanlı devam eden yüksek ateş, parmaklarda renk değişikliği, solunum sistemi ile alakalı belirtiler içerisinde de (Nefes darlığı, kuru öksürük, kanlı balgam vs.) ortaya çıkar. Aynı zamanda;

sindirim sistemi şikayetleri,

böbrek fonksiyonlarında düşme,

nörolojik belirtiler (Felç, bilinç değişiklikleri vs.)

kalp ve dolaşım sisteminde meydana gelen olumsuzluklar (Damarlarda pıhtı oluşumu, nabız kaybı vs.)

da romatizmal hastalıklarının belirtileri arasında gösterilmektedir. Kendine has belirtileri yer alan ve organ tutulumlarına yol açan romatizmal hastalıkların tedavisi, günümüz şartlarında daha da mümkün olabilmektedir.

Romatizma Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?

Romatizma Tedavi İşlemi

Romatizma tedavisinde son senelerde yeni ilaçların da kullanımı ile önemli başarılar elde edilmektedir. Ancak yine de çoğu romatizmal hastalığın hemen hepsinin bitmesi ise söz konusu değildir. devam bir doktor-hasta işbirliği sağlaması gerektiren bir rahatsızlıktır. Zaman zaman hastalığın alevlenebileceği de göz önüne alınmalıdır. Romatizma tedavisinin bazı durumlarda ömür boyu sürebileceği de unutulmamalıdır. Romatizma tedavisinde amaç, şikayetlerin ortadan kaldırılması, olası meydana gelebilecek organ tutulumlarının önüne geçilmesi ve hastanın hayat konforunu en üst düzeyde devam ettirmesini sağlamaktır. Romatizmal hastalıkların tedavisinde başta romatoloji olmak şartı ile, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı, ortopedi uzmanı ve gerektiğinde diğer uzmanlık dallarının ekip olarak çalışması şarttır.

Romatizma, şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi kronik bir hastalıktır. Bu sebeple romatizma tedavisi belli bir zaman değil, ömür boyu devam edilebilir. Tedavi esnasında hastalığın şiddetine göre zaman zaman düşük, zaman zaman çok ilaç kullanmak gerekmektedir. Romatizma hastalığını tamamen bitirmek mümkün olmasa da kontrol altına alınması oldukça güçtür. Kontrol altındaki romatizma birden nüksedeceği, hiçbir şikayet olmasa bile sürekli olarak hekim takibi gerekir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp