Panik Atak Nasıl Geçer?

Panik Atak Nasıl Geçer?

, korku, endişe, sıkıntı gibi olumsuz duyguları barındıran ve nöbetler şeklinde ortaya çıkan bir psikolojik rahatsızlıktır. nöbetine giren hastalar özellikle ölüm korkusu yaşamaktadır. Hastalar, nöbet sırasında kalp krizi geçirip öleceğini ve sürekli kalbinde bir sorun olduğunu düşünmektedir. Hastalık, çarpıntı, kalbin çok hızlı atması, titreme, tıkanma, bulantı, kendine yabancılaşma, çevresinin gerçek olmadığını düşünme gibi belirtiler göstererek ortaya çıkmaktadır. Genellikle 20’li yaşlarda görülen her yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir. Hastalığın kadınlarda görülme ihtimali daha fazladır. Bu noktada sorusu sıkça gündeme gelmektedir.

Panik atak yapılmadan önce hastalığı bulunan kişiler genel bir muayeneden geçirilmeli ve hastalığın oluşma sebepleri derinlemesine incelenmelidir. Bu sebepler incelendikten sonra hasta ve yakınları ile görüşme yapılmalı ve izlenecek yol hakkında bilgi verilmelidir. Hastaya en uygun tedavi şekli belirlenerek uygulanmaya başlanmalıdır.

için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden ilki ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi uzun soluklu bir tedavi yöntemidir. İlaçlar minimum 2 hafta sonrasında etkisini göstermeye başlar. Bu nedenle ilaç tedavisi görmeye başlayan hastaların yakınları sabırlı olmalı ve ilaç kullanımına devam edilmelidir. İlaç tedavisinde SSEI adı verilen Paxil, Zoloft gibi ilaçlar, SSNRI grubuna dahil olan Effexor, Cymbalta gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlardan hangisinin hangi hastaya uygulanacağına gerekli tetkiklerden sonra doktor karar vermektedir.

Panik atak tedavisinde, ağır vakalarda, ilaç tedavisiyle birlikte psikoterapi de uygulanmaktadır. Psikoterapi seansları sırasında hastada panik atağa neden olan unsurlar, telkin yoluyla ortadan kaldırılmaya çalışılır. Bunun yanı sıra hastaya atağı yatıştıracak nefes alıp verme teknikleri öğretilmeye çalışılır.

Panik atak tedavisinde, ilaçlar ile tam düzelemeyen hastalara TMS adı verilen, Transkranial Manyetik Stimülasyon yöntemi uygulanabilmektedir. Bu yöntem ile beyine şok manyetik uyarılar gönderilerek, beyinin hasta olmadan önceki sağlam durumuna dönmesi amaçlanmaktadır. Yani bu yöntem ile panik atak merkezi temelden tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Bu uygulamanın yan etkisinin bulunmaması oldukça önemlidir.

Panik atak tedavisinde, tüm bunların yanı sıra çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bu yöntemi tercih edenler dikkatli olmalıdır çünkü yanlış uygulamalar olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir.

Panik atak, günümüzde neredeyse her 10 kişiden birinde görülmektedir. Bu kadar sık görülen bir hastalıkta özellikle hasta yakınlarına büyük iş düşmektedir. Panik atak hastası bir yakını bulunan kişiler sabırlı olmalı ve tedavi süresince hastanın yanında olmalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.