Pamukçuk Nasıl Geçer?

Pamukçuk Nasıl Geçer?

Ağız içi iltihabı olarak da bilinen özellikle doğumun ilk haftasında kendini belli etmeye başlamaktadır. Yeni dünyaya gelen bebeklerin ağız içinde, dilinde, damağında ya da yanaklarında görülen beyaz renkli lezyonlar olarak karşımıza çıkan  konusunda yanlış yönlendirmelere maruz kalmamak için öncelikle doktora başvurmanız önerilmektedir.

Genelde yeni doğan bebeklerin ağız içinde meydana gelen bu lezyonlarla 1 yaşına kadar sık bir şekilde karşılaşmak mümkündür. Çocuklarda hafif bir ateş olmasına neden olan bu durum emmeyi de olumsuz etkileyerek beslenme güçlüğü oluşturacağından dolayı pamukçuk nasıl geçer konusunda hızlı çözümler bulmak anneler için büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca süt emme sırasında enfeksiyonu anneye de geçirmesi söz konusu olabileceğinden bebekelrdeki pamukçuğun hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Pamukçuk Tedavisinde Dikkat Edilecekler

  • Mantarı yok eden ilaçlar kullanmak pamukçuktan kurtulma yolunda size destek olabilecek tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Kendiliğinden pamukçuğun geçmesini beklemeniz yanlıştır. Bir mantar sonucunda enfeksiyon, bu rahatsızlığıa sebep olduğundan kesinlikle tedavi edilmesi gerekir.
  • Ağız içinde oluşan bu küçük ve beyaz lezyonlar için ailelerin çoğunlukla yaptığı yanlış, bebeğin ağzındaki bu oluşumları kazıyarak çıkarmaya çalışmaktır. Ayrıca bebeğin ağzında karbonat kullanmak da pamukçuk nasıl geçer diye bakıldığında ailelerin sıklıkla kullandığı ancak kesinlikle yanlış olan bir uygulamadır. Kazımak ya da karbonat kullanmak mukozanın zarar görmesine ve hastalığın daha da ilerlemesine sebep olacaktır.
  • Sık antibiyotik kullanan çocukların ilaçlara karşılık vermemesi ya da hastalığı anneye bulaştırması söz konusu olabilmektedir. Böyle bir durumda tedavi daha güç olacağı gibi hem annenin meme ucuna hem de çocuğa aynı tedavinin uygulanmasına gerek bulunmaktadır.
  • Biberon ve emziğin ağız içi mikrobik enfeksiyonlara sebep olması söz konusu olabileceğinden bunların iyice dezenfekte edilmesi gerekir. Ayrıca bebeğin pamukçuk sorunu yaşadığı dönemde de her kullanım sonrasında biberon ve emziğin dezenfekte edilmesi gerekmektedir.
  • Tedavi sırasında mantara karşı antimikotikli damlaların 7 ile 10 gün süreyle kullanılması gerekir. Beyazlığın geçmesi durumunda damlaları kullanmayı bırakmak yanlış olacaktır. Mukozadan tamamen kurtuluncaya dek damla kullanımına devam edilmesi gerekir. Aksi takdirde pamukçuk tekrar edebilir.

Bu makalemizde sizlere pamukçuk nasıl geçer sorusuna cevap verdik. Pamukçuk nasıl geçer hakkında yazımıza sizlerinde eklemek istediği farklı düşünceleri veya bilgileriniz varsa yorum kısmından bize haberdar edebilirsiniz.

Son Güncelleme: 6.8.2019

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.