Omuz Ağrısı Nasıl Geçer?

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer?

, oldukça sık görülen bir problemdir. Omuz ağrısının birçok nedeni vardır. Öncelikle romatizmal ağrılara bağlı olarak omuz ağrıları ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra omuz bölgesini aşırı kullanmaya bağlı olarak da ağrılar görülmektedir. Günümüzde omuz ağrılarının başlıca sebebi ise bilgisayar başında geçirilen aşırı zamandır. Bilgisayar başında yanlış oturma şekliyle, kollara aşırı yüklenildiği zaman ağrı ortaya çıkmaktadır. Omuz ağrısı sorusunun cevap bulabilmesi için öncelikle ağrının neden kaynaklandığı anlaşılmalıdır.

Omuz ağrısı, fazla bilgisayar kullanımından ortaya çıkıyorsa kişiler dinlenerek ve bilgisayar başında daha az zaman geçirerek bu ağrıdan kurtulabilmektedir. Bu süreçte bazı ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilmektedir. Yine bazı dışsal sebeplerden kaynaklanan omuz ağrılarında dinlenme ile kişiler bu ağrıdan kurtulmaktadır.

Omuz ağrısı şiddetli bir şekilde görüldüğünde ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktor öncelikle ağrının hangi sebepten kaynaklandığını bulmak için çeşitli tetkikler yapmaktadır. Ağrının sebebi tam olarak anlaşıldığında, bu sebebe göre ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Eğer bu ağrı romatizma kaynaklıysa enflamasyon giderici romatizmal ilaçlar kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar da tedavi süresince kullanılmaktadır.

Omuz ağrısı tedavisinde lokal enjeksiyon yöntemi de uygulanmaktadır. Özellikle kireçlenme sorunu olduğunda lokal enjeksiyon eklem içine yapılmaktadır. Ayrıca omuzda yumuşak doku romatizma sorununda omuzda bulunan bir kesecik içine bu yöntem uygulanmaktadır. Enjeksiyon yönteminin ne kadar ve hangi sıklıkta uygulanacağına ise tetkikleri yapan doktor karar verecektir. Bu yöntem yüksek oranda olumlu sonuç vermektedir.

için fizik tedavi yöntemi de uygulanmaktadır. Omuzdaki problemin hangi evrede olduğuna karar verilerek en uygun fizik tedavi yöntemi belirlenmektedir. Bu tedavi yönteminde egzersizler ile birlikte omuz çarkı, makaralı kaldıraç gibi çeşitli rehabilitasyon araçları kullanılabilmektedir.

Omuz ağrısı tedavisi için denenen yöntemlerden sonuç alınamaz ise cerrahi yönteme karar verilmektedir. Bu yönteme karar verilirken hastanın yaşı ya da omzundaki sorunun hangi evrede olduğu gibi faktörler göz önünde bulundurulmaktadır.

Omuz ağrısı tedavisi için tüm bu yöntemlerin yanı sıra evinizde uygulayacağınız, buz tedavisi, kas gevşetici krem, omuz egzersizleri gibi yöntemler de mevcuttur. Eğer omuz ağrınız dayanılmayacak boyuttaysa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.