Nasır Nasıl Geçer?

Nasır Nasıl Geçer?

Nasıl Geçer?

Cildin aşırı sürtünme ve basınca maruz kalması sonucunda dairesel şekilde sertleşmesi ve kalınlaşması söz konusu olur ve bu oluşuma da “nasır” adı verilir. İnsan vücudunda da en çok ayak üstlerinde, ayak parmakları arasında ve ayak tabanlarında meydana gelir. Ancak bunun dışında da diğer vücut bölgelerinde meydana gelmesi söz konusu olabilmektedir. Nasır nasıl geçer konusunda bilgi sahibi olmanız başlangıç aşamasındaki nasırlarınızdan kısa süreler içerisinde kurtulabilmenize olanak sağlayacaktır.

Bir kişinin kendi ayağına göre ayakkabı almaması nasırın en fazla ayaklar üzerinde oluşmasının temel sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkar. Sıkı ayakkabılar ve yüksek topuklu ayakkabılar gibi uzun süre ayakta beklemek de ayaklarda nasır oluşmasına neden olan konular arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra ayakkabıyı çorapsız giymek, çok fazla yürümek, ayak üzerinde baskı oluşturan bir sporla ilgilenmek ve ayakta çalışmak da nasır oluşumunun sebepleri arasında yer alır.  konusunda bilgilere sahip olmanız sayesinde nasırın verdiği ağrı ve çirkin görüntüden kurtulabilirsiniz.

Genel olarak nasıra sebep olan durumu bilmeniz nasırın geçmesi için nasıl bir tedavi uygulanması gerektiğini de bilmenize yardımcı olur. Ancak çalışırken ayakta kalmak zorundaysanız ya da işiniz gereği sürekli ayakta olup dolaşmak zorundaysanız nasır nasıl geçer konusunda size sunacağımız doğal tedavi yöntemlerini uygulayarak nasırın çirkin görüntüsünden ve ağrısından kurtulabilmeniz mümkün olacaktır. Ancak bunları da düzenli uygulamaya dikkat etmeniz gerekir.

Nasır Tedavisi için Neler Yapılabilir?

  • Ponza taşı (topuk taşı) kullanın. Nasırın iyileşmesi konusunda oldukçe etkili bir unsur olan ponza taşı ölü ve sertleşmiş deriyi kaldırır. Ayrıca ağrıyı azaltıp iyileşme sürecini de hızlandırır. Bu taşı kullanmadan önce sertleşmiş tabakayı yumuşatmak için ayaklarınızı 10 dakika sıcak suda bekletmeniz yararınıza olacaktır. Daha sonra ayaklarınızı kurulayıp yavaşça ileri geri hareketlerle nasırlı bölgeye taşı sürtün. Sonra hint yağı sürüp bandajilayın ve açık bırakarak geceyi geçirin. Gün içerisinde de birkaç kez hint yağı sürün. Nasır tamamen iyileşene dek bu tedaviyi birkaç kez uygulayabilirsiniz.
  • Nasır nasıl geçer konusunda size destek olacak bir doğal yol ise beyaz sirkedir. Nasırlar üzerinde denenmiş mükemmel bir ilaç olan beyaz sirke yüksek asitlik düzeyi sayesinde sert cildin yumuşamasına yardımcı olur.
  • Karbonat da doğal bir peeling görevi yapmakla beraber nasırın iyileşme sürecini hızlandırdığından dolayı nasırlı bölgelerdeki ölü deriden kurtulmanıza olanak sağlayacaktır. Ponza taşı uygulamasına geçmeden ayaklarınızı soktuğunuz ılık suya 2-3 yemek kaşığı karbonat eklemeniz faydanıza olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.