Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Her insan zaman zaman mide bulantısından şikayet edebilir. İlla ciddi bir hastalığın habercisi olmayan  konusunda yeterli bilgiye sahip olmanız durumunda daha hızlı ve rahat atlatabilmeniz mümkün olmaktadır. Kusacakmışsınız gibi bir his veren mide bulantısı tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmemekle beraber çeşitli hastalıkların habercisi olabileceğinden dikkate alınması gereken bir konudur.

Çok farklı sebeplerle meydana gelen bir durum olmakla beraber çoğunlukla migren, araç tutması, stres, alkol kullanımı ve gıda zehirlenmeleri sebebi ile görülmektedir. Ayrıca gebeliğe bağlı olarak sıklıkla sabah bulantıları yaşamak da söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda bazı yiyeceklerin mide bulantısına iyi geldiğini görebilmek mümkün olsa da bazı yiyeceklerin de daha kötü bir hal almasına neden olduğunu görebilirsiniz. Bu sebeple  hususunda daha fazla bilgiye sahip olmanız yararınıza olacaktır.

Bir kişi sürekli olarak mide bulantısı yaşıyor ve bu durumun belli bir sebebi bulunmuyorsa öncelikle doktora giderek bir rahatsızlığı olup olmadığını öğrenmesi ve buna göre tedaviye başlaması gerekmektedir. Böyle bir durum bulunmuyorsa mide bulantısı nasıl geçer konusunda sunduğumuz önerileri dikkate almanız ve mide bulantısının geçmesi için uygulamanız yararınıza olacaktır. İlaçlara sarılmadan evvel uygulayabileceğiniz bu küçük ve pratik çözümler sayesinde mide bulantısının yaşattığı sıkıntılardan kurtulmanız mümkün olacaktır.

Mide Bulantısı için Yapılabilecekler

  • Bulunduğunuz odanın pencerelerini açık tutmanız ya da temiz havada biraz yürüyüşe çıkmanızın faydasını görebilirsiniz.
  • Yağlı yiyecekler ve özellikle kızartmalardan uzak durmalısınız.
  • Midenizdeki asitlerin etkisiz hale gelmesi konusunda size yardımcı olacağından bol su tüketmeniz faydanıza olacaktır. Ayrıca içeceklerinizi hızlı tüketmek yerine daha yavaş içmeniz yardımcı olacaktır.
  • Su ve çorba gibi içecekleri yemekle birlikte içmemeniz ve yemeklerden ayrı tüketmeniz faydanıza olacaktır.
  • 1 şişe soda tüketmeniz yanlıştır, bunun yerine birkaç yudum tüketmeniz daha doğru olacaktır.
  • Gün içerisinde öğün sayınızı 3’ten 4 ya da 5’e çıkarmanız ve öğünlerinizde daha az yemeniz faydalı olacaktır.
  • Yatmak zorunda iseniz başınızı ayaklarınızdan yukarıda tutmanız yararınıza olacaktır.
  • Bir şey yemeden önce yiyeceklerin sıcak da olsalar soğuk da olsalar oda sıcaklığına gelmesine dikkat edin.

Biz purtukal.com ailesi olarak sıra dışı konular haricinde okurlarımıza kesinlikle ilaç ismi vermekten kaçınırız. Ayrıca rahatsızlığın tam olarak ne olduğunu bilmeden kafadan atma bilgilerle size kesinlikle ilaç adı önermeyiz. Ancak eğer isterseniz mide bulantınızı azaltmak için reçetesiz satılabilen mide bulantısı ilaçlarından birini içebilirsiniz.

Son Güncelleme: 01.11.2018

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.