Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

?

Karın ağrısıyla karıştırılabilen mide ağrısı genellikle alt karın bölgesi ile gögüs arasındaki kısmın genelinde meydana gelmektedir. Genellikle yediğimiz yemeklerden, günlük yaşam aktivitelerimizden, hava koşullarından, hastalıklarımızdan, geçici rahatsızlıklardan vb. sebeplerden kaynaklanan ayrıntılı şekilde değinmeye çalışacağız. Genel olarak tükettiğiniz yiyeceklere bağlı olarak yaşadığınız mide ağrılarından birazdan anlatacağımız çeşitli bitkisel çaylarla kurtulabilirsiniz. Fakat sürekli olarak mide ağrısı çekiyorsanız ve yaşadığınız bu mide ağrısını ne keser ne geçirir bilmeden ilaç kullanıyorsanız kesinlikle yanlış bir yolda olduğunuzu belirtmek zorundayız. Çünkü mide ağrıları ülser vb. çeşitli tehlikeli mide hastalıklarından dolayı meydana gelebilmektedir. Ayrıca kullandığınız ilaçlar ağrıyı kesse bile başka kalıcı yan etkilere ve rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu sebeple kronikleşmiş gibi gözüken mide ağrılarınız için en kısa sürede doktora giderek muayene olmanız gerekmektedir.

Zencefil Çayı ile Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Midede oluşan hidroklorik asidi (HCI) dengeleme özelliği bulunan bu mucizevi bitki yeneklerden sonra demlenip içildiğinde mide ağrısını geçiren özel bir bitkisel çaydır. Ağrıları hafifletme ve mideyi rahatlatma özelliğine sahip olan bu çaydan faydalanabilmek için bir miktar kaynar suyun içine göz kararı zencefil çayı kökü atıp kaynatmanız ve demlenmesini bekledikten sonra içmeniz gerekmektedir. Mide ağrısının hızlı şekilde dinmesi için bu çaydan 2-3 bardak kadar içmeniz gerekebilir.

Papatya, Nane Çayıyla Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Nane ve papatya çayları demlenip biraz ılık seviyeye geldikten sonra içilirse hem midede hemde karında görülen ağrıların geçmesine yardımcı olacaktır. Eğer kışın soğuk havalardan dolayı mide ağrısı şikayetleriniz bulunuyorsa nane çayınızın içine limon ekleyerek tüketmeniz sizi nezle ve grip gibi kış hastalıklarından da koruyacaktır.

Sıvı Tüketimini Arttırarak Mide Ağrısını Geçirme;

Mide ağrıları çoğu zaman ishal sebebiyle meydana gelebilmektedir. Çünkü ishal yaşandığı zaman vücuttan aşırı miktarda sıvı atıldığından dolayı vücutta yaşanan su kaybı midede ağrıya sebep olur. Bu sebeple mide ağrıları yaşanan dönemlerde sıvı tüketimine ağırlık vermek gerekmektedir.

Keten Tohumuyla Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Lif yönünden zengin ve yoğun yağ miktarına sahip olan bu besin maddesi kabızlığı engelleyici özelliğe sahiptir. Bu sebeple kabızlığa bağlı olarak midenizde ve karnınızda ağrı yaşıyorsanız keten tohumu tüketerek ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Keten tohumu tüketmek için bir kase yoğurdun içine bir miktar dövülmüş keten tohumu karıştırarak yiyebilirsiniz.

Lifli Gıdalar Mide Ağrısını Keser

Lif yönünden zengin besin maddeleri bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Bu sebeple lifli gıdalarla beslenen kişiler kabızlık vb. sorunlarla karşılaşmayacakları için mide ağrısı nasıl geçer şeklinde düşünmek zorunda kalmayacaklardır.

Dengeli Beslenme ile Mide Ağrısını Geçirmek

Sindirim sisteminde genel olarak sürekli rahatsızlık bulunan kişiler daha sık fakat daha az yeme özen göstermelidirler. Tam tok olacak şekilde tıka basa yemek hazımsızlığa ve çeşitli sindirim sistemi problemlerine sebep olabilir. Sık sık ve az yemenin dışında fazla yağlı besinlerle de tüketmemelisiniz. Çünkü az yağlı besinler midenizin hafiflemesine yardımcı olarak mide ağrılarıyla karşılaşma olasılığınızı düşürecektir.

Sıcak Duş ve Uyku ile Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Midenizde yaşayacağınız ağrıları hafifletmek için sıcak bir duş almanız size oldukça iyi gelecektir. Çünkü sıcak mide ağrısına iyi gelen çok büyük bir yardımcıdır. Sıcak duşun ardından uyumaya çalışmanız ağrınızı oldukça hafifletecektir.

Mide Ağrısını Geçirmek İçin İlaç Kullanılır Mı?

Midenizin neden dolayı ağırdığını tam olarak bilmeden ilaç kullanmanız uygun değildir. Eğer sürekli olarak mide ağrısı veya mide yanması gibi durumlarla karşılaşıyorsanız yapmanız gereken en uygun davranış bir doktora gidip muayene olmak olacaktır. Çünkü rastgele kullanacağınız ilaçların yan etkileri mide ağrısı nasıl geçer derken midenizde daha ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Yardımcı Kaynaklar;
http://www.mayoclinic.org/symptoms/abdominal-pain/basics/causes/sym-20050728
http://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-peptic-ulcer-disease
http://www.womenshealthmag.com/health/cures-for-common-stomach-pains
http://www.webmd.com/pain-management/guide/abdominal-pain-causes-treatments

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.