Mayasıl Nasıl Geçer?

Mayasıl Nasıl Geçer?

Mayasıl Nasıl Geçer?

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid rahatsızlığının bir diğer ismi de mayasıl olarak bilinmektedir. Bu içeriğimizde mayasıl nasıl geçer neler yapmak gerekir vb. sorulara ayrıntılı şekilde cevap vermeye çalışacağız.

Kuru Kayısı Yöntemi

Yapmanız gereken sabah ve akşam günde 2 sefer bir bardak suyun içine 1 kuru kayısı atıp kayısının birkaç saat şişmesini beklemek. Ardından suyun içinde şişmiş olan bu kayısı yiyip, suyunu içmeniz gerekmektedir. Bu yöntemin mayasıla karşı hafif düzeyde de olsa etkili olduğu tespit edilmiştir. Fakat kuru kayısının biraz daha siyahı olan günkurusu kayısı ismi verilen türünü denerseniz daha çok işe yarayacaktır.

Patlıcanlı Su Tedavisi

10 adet ince ufak patlıcanı (bostan patlıcanı uygun değildir.) yeşil saplarından ayırıp yıkadıktan sonra 1 tencereye yerleştiriyorsunuz. Ardından üzerine 10 bardak su ekleyip kaynatıyorsunuz. Ardından kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapalı şekilde yarım saate yakın kısık ateşte kaynamaya devam etmesini sağlıyorsunuz. Ardından ocağın altını kapatıp yine kapağı kapalı şekilde soğumaya bırakıyorsunuz. Soğuduktan sonra tenceredeki suyu süzüp (sarı renkli bir su olacak.) dolapta bekletiyor ve günde 2 sefer sabah ve akşam olmak üzere 1 bardak içiyorsunuz. Yaklaşık olarak 4-5 gün süren bu tedavi yönteminin mayasıl nasıl geçer diye düşünenlere son derece iyi geldiği tespit edilmiştir. Bu suyun içine tatlandırmak için farklı gıda maddeleri ekleyebilirsiniz fakat mayasıla iyi gelmeyen acı biber vb. gıdaları tatlandırma amacıyla dahi olsa kullanmamalısınız.

Mayasıla İyi Gelen Farklı Otlar

Yaptığımız araştırmalar sonucunda asma yaprağı, mayasıl otu, selvi kozası, at kestanesi kabuğu, mürver çiçeği, ebegümeci ve sığır kuyruğu yaprağı isimli çeşitli bitkilerden yapılan çayların içilmesi sonucu mayasıl rahatsızlığının şikayetlerini ciddi oranda azaldığını tespit ettik.

Hemoroid Rahatsızlığının Daha Az Olması İçin Yapılması Gerekenler

Mayasıl rahatsızlığı yaşayan kişiler çeşitli beslenme kurallarına dikkat ederek bu rahatsızlıktan ciddi oranda kurtulabilirler. Bu beslenme kurallarına sırasıyla değinecek olursak;

1-) Posalı ve lifli gıdaların tüketimine ağırlık vermelisiniz. Örneğin kepekli ekmek tüketmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Ayrıca sebze ve meyve tüketimine ağırlık vermeniz posa yönünden daha fazla beslenmenize yardımcı olacaktır.

2-) Kayısı mayasıla en iyi gelen meyve olarak bilinmektedir. Bu sebeple basur sorunu olan kişilerin sürekli olarak tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

3-) Acı biber yemek direk olarak hemoroide sebep olmasada tuvalet sırasında yanma sorununa sebep olduğundan dolayı mayasıl şikayetlerinin artmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple mayasıl nasıl geçer diye düşünenlerin mutlaka acı biber yemekten uzak durmaları gerekmektedir.

4-) Kabız olmak mayasılı olan kişileri oldukça zor durumda bırakabilmektedir. Bu sebeple kabızlığa sebep olabilecek tüm gıda ürünlerinden uzak durmanız gerekmektedir.

5-) Makat bölgesinde tahriş oluşumuna sebep olabilecek baharatlı gıda ürünlerinden uzak durmanız gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.