Kulak Tıkanması Nasıl Geçer?

Kulak Tıkanması Nasıl Geçer?

Kulak Tıkanması Nasıl Geçer?

Kulaktaki östaki borusunun tıkanması sebebiyle kulak tıkanıklığı vb. çeşitli sorunlar meydana gelebilmektedir. Biz bu içeriğimizde kulak tıkanması nedir, sebepleri nelerdir gibi sorular yerine kulak tıkanması nasıl geçer sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bu sebeple konuyu uzatmadan direk çözüm yollarına geçmek istiyorum.

Fiziksel Aktivitelerle Kulak Tıkanması Nasıl Geçer?

Esneme ve yutkunma gibi faaliyetler östaki borusunun işlevlerini değiştirdiğinden dolayı kulak tıkanıklığı probleminde geçici olarak işe yarayabilmektedir. Sakız çiğnemekte kulak tıkanmasını giderici yöntemler arasında bilinmektedir. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız yoksa ve geçici olarak basınç farkından vb. sebeplerden dolayı kulaklarınızda tıkanma yaşanmış ise bu yöntemler ise yarayabilmektedir. Özellikle uçak yolculukları sırasında yaşanan kulak tıkanmasından esneme hareketleri yardımıyla kurtulabilirsiniz.

Bol Sıvı Tüketimi Kulak Tıkanmasını Geçirir

Östaki borusunda kimi zamanlarda yoğun miktarda mukus biriktiği için bu durum kulak tıkanmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple sabahtan başlayan ve geçmeyen kulak tıkanması probleminden kurtulmak için bol miktarda sıvı alımına özen göstermelisiniz.

Buhar Soluyarak Kulak Tıkanması Nasıl Geçer?

Buhar solumak solunum yollarında ve kulak kanallarında birikmiş olan mukusu temizleyerek tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olabilmektedir. Bir kase içinde su kaynatıp bu suyun buharını solumak veya sıcak, buharlı bir duş almak tıkanıklığın geçmesi adına sizlere son derece yardımcı olacaktır.

Tıkanık Kulağın Üzerine Yatmak

Kulak tıkanıklığını sağlayan yöntemlerden bir diğeri de tıkanık olan kulağın üzerine yatarak tıkanıklığın geçmesini sağlamaktır. Başınızı bir yastık üzerine yatırıp 1 saat bu şekilde uyuduğunuz zaman yer çekiminin yardımıyla kulağınızdaki tıkanıklık geçecektir.

Kulak Tıkanması İçin İlaç

Son olarak kulak tıkanması nasıl geçer diye düşünenler için olurda yukarıda ki yöntemler işe yaramazsa diye çeşitli kulak tıkanıklığı ilaçları hakkında da bilgilendirme yapmayı uygun görüyoruz.

Kulak Kiri Yumuşatıcı Damlalar;

Bu damlaları istediğiniz eczaneden reçetesiz şekilde temin edebilirsiniz. Kulağında kirden, iltihaptan vb. durumlardan dolayı tıkanıklık yaşayan kişiler bu damlaları kullanarak tıkanıklığa sebep olan etkenin dışarı atılmasını ve kulağın temizlenmesini sağlayabilirler.

Burun Spreyleri;

Burun spreyleri ve dekonjestan (tıkanıklık giderici) ilaçlar hem sinüs, burun kanallarını açıcı hemde kulak tıkanıklığını giderici özelliğe sahiptirler.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp

Yorumlar (1)

YORUM YAZ
  1. Avatar Leyla 1 Mart 2015, 08:46 diyorki:

    makalenizi şimdi okudum, ancak benim bazen uzun süreli olabiliyor,ençokta uykudan uyandıktan 5 dk sonra kulaklarım agırlaşmaya başlıyor.az sıvı tüketiyorumdur belki,en iyisi makalenizden tavsiye ettiklerinizin tümünü yapmak,geçmezse yine burdayım ona göre :))