Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Yaygın olarak görülmekle beraber farklı yaşlardaki kişileri etkileyebilen şikayetlerin başında gelmektedir. Çocukların özellikle soğuk algınlığı sebebi ile bu sorunla karşılaştığı görülüyor olsa da kulaklar farklı sebeplere bağlı olarak tıkanabilmektedir. Farklı sebeplerle yaşanılması buna bağlı olarak farklı sorunlar yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu sorun farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabildiği için  konusunda da farklı yollar önerildiğini görebilmek mümkündür.

Kulak tıkanıklığı ile birlikte kişide kulak ve baş ağrısının da görülmesi mümkündür. Bu gibi durumlar çoğunlukla önemli gibi görünmüyor olsa da bir doktor kontrolünden geçmenin faydasını görebilirsiniz. Çoğu zaman ciddiye alınmayacak bir sorun olsa da bazen önemsenmeyen kulak enfeksiyonlarının işitme kaybına yol açabilecek durumlar ortaya çıkardığını görebilmek mümkündür. Bu sebeple kulak tıkanıklığı konusunda size önereceğimiz yollar işe yaramadığı takdirde uzun süren tıkanıklıklar için doktora başvurmanız yararınıza olacaktır.

Pek çok kişi kulak tıkanıklığı nasıl geçer konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığından dolayı kulağı temizlemenin yeterli olacağını düşünebilmektedir. Yetişkinler kulak pamuğu ile kulaklarındaki kiri temizlediklerini düşünseler de kulak çubuğu sebebi ile kiri kulağın iç kısmına itmeleri de söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple daha dikkatli olmak gerekir. Özellikle çocuklarda bu durum yaşandığında mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Kulak Tıkanıklığı için Neler Yapılmalıdır?

  • Bir eczaneye giderek kulak kiri yumuşatıcı bir damla alarak kullanmanız faydalı olacaktır.
  • Kulak damlası dışında kulağı tıkamış olan kiri yumuşatarak dışarı atmak için tıkanmış kulağa bir damla hidrojen peroksit (oksijenli su) damlatmanızın faydasını görebilirsiniz.
  • Kulağınızdaki kiri yumuşatması için kulağınıza birkaç damla bebek yağı damlatmanızın etkisini görebilirsiniz.
  • Elinizin altında oksijenli su bulunmaması durumunda birkaç damla zeytinyağını oda sıcaklığı kadar ısıtıp kulağınıza damlatmanız faydalı olabilir. Zeytinyağının kulak kirini yumuşatma özelliği bulunduğundan dolayı bu uygulama sonrasında kulak pamuğu ile kiri kolayca temizleyebilmeniz mümkün olacaktır.
  • Birkaç damla gliserin kullanmanız tıkanmış olan kulağınızı açabilmek için kullanabileceğiniz yollar arasında yer alır.
  • Kulağınız uçak yolculuğu sırasında tıkanmış ise, kulaklarınızdaki basıncı dengelemek için sakız çiğnemeniz ve bol bol esnemenizin faydasını görebilirsiniz.
  • Sinüzit sebebiyle tıkanan kulağınız için öncelikle sümkürürken fazla zorlamamaya dikkat etmeniz gerekir. Burnunuzu temizlerken ağzınızın açık olmasına dikkat etmelisiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.