Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

, tıp dilinde “tinnitus” ismiyle bilinen bir rahatsızlıktır. Halk arasında bu çınlamalara “biri beni andı” şeklinde yorumlama getirilse de kulak çınlamasının birçok nedeni bulunmaktadır. Kulak çınlamaları genelde önemsizdir ancak bazı durumlarda işitme kaybına varan sonuçlara neden olabilmektedir. Kulak çınlamasının en önemli nedeni gürültülü ortamda bulunmaktır. Bunun yanı sıra yüksek sesle ve kulaklıkla müzik dinlemek de bu çınlamalara neden olabilmektedir. Ayrıca iç kulaktaki hücrelerin hasar görmesi, kulakta doğal yoldan atılamayacak kadar büyük kir birikintisinin oluşması, kulak kemiğinde değişim yaşanması, anemi yani kansızlık rahatsızlığının bulunması gibi sebepler de kulak çınlamasına neden olmaktadır. sorusunun birçok cevabı mevcuttur.

Kulak çınlaması geçici ve kısa süreli şekilde görülüyorsa doktora gitmenize gerek yoktur. Bu durumlarda gürültülü ortamlardan uzak durmanız genellikle yeterli olmaktadır. Ayrıca bir süre kulaklık ile müzik dinlememek de bu kısa süreli çınlamaların geçmesini sağlamaktadır.

Kulak çınlaması sorunu eğer kalıcı ve günlük hayatı olumsuz etkileyecek boyuttaysa, mutlaka bir kulak-burun-boğaz uzmanına görünmelisiniz. Bu noktada kontrolü yapan doktor, çınlamanın sebebini belirledikten sonra buna uygun tedavi önermektedir.

Kulak çınlaması tedavisi konusunda uygulanan ilk yöntem ilaç tedavisidir. Hastanın kulak iltihabı ya da diğer sebeplerle çınlama rahatsızlığına yakalandığı belirlenirse buna göre ilaç tedavisi uygulanır. Bu ilaç tedavisi ortalama 10 – 12 hafta sürmektedir. Bu yöntemden sonuç alma kişiden kişiye göre değişim göstermektedir.

Kulak çınlaması tedavisi için uygulanan diğer yöntem “Tinnitus Maskeleme”  adı verilen yöntemidir. Bu yöntemde kulak arkasına ya da kulak içine takılan özel cihazla hastanın çınlayan kulağına çok düşük seviyede sabit ses verilerek çınlama maskelenir ve duyulmaması amaçlanır.

Kulak çınlaması tedavisi için uygulanan diğer bir yöntemde “Biofeedback” yöntemidir. Bu yöntemle kulak çınlaması sürekli olan kişilere stresle başa çıkma ve kaygılarını azaltma teknikleri öğretilir. Böylece kulak çınlamasının etkisi azaltılmaya çalışılır.

Kulak çınlaması oldukça sık rastlanılan bir sorundur. Genellikle tedaviye gerek kalmadan, basit tedbirlerle geçen kulak çınlaması, bazı durumlarda ise günlük hayatı olumsuz etkilemektedir. Kulak çınlaması sorunuyla ilgili bilimsel yardım almak, en doğru ve en kalıcı çözümdür.

Bu makalemizde sizlere kulak çınlaması nasıl geçer sorusuna cevap verdik. Kulak çınlaması nasıl geçer hakkında yazımıza sizlerinde eklemek istediği farklı düşünceleri veya bilgileriniz varsa yorum kısmından bize haberdar edebilirsiniz.

Son Güncelleme: 01.11.2018

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.