Kol Ağrısı Nasıl Geçer?

Kol Ağrısı Nasıl Geçer?

?

oldukça sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Çoğunlukta ciddi bir durum teşkil etmese de bazı ağrılar acil durum habercisidir. Beklenmeyen bir ağrı yaşandığında basit bir ağrı olduğunu düşünüyorsanız evde tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz. Bunun için ağrıyan kola buz tedavisi uygulayabilir ya da duruma göre ağrı kesici tabletler alabilirsiniz. Evde bir kaç gün ağrı kesici kremler uygulayarak tedaviyi hızlandırabilirsiniz. Basit nedenlere bağlı bazı hiçbir tedavi uygulamadan da geçebilmektedir. Fakat söz konusu evde uygulanacak tedaviler basit ağrılar içindir. Kolunuzdaki ağrı şiddetliyse veya evde tedavi uyguladığınız halde gün geçtikçe şiddeti artıyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Zira yaşadığınız ağrının altında çok ciddi sebepler olabilir.

tedavisindeki en önemli nokta, ağrıya sebep olan durumların belirlenmesidir. Buda ancak doktor gözetimi altında iyi bir inceleme sonucunda mümkün olur. Ağrının sebebi basit durumlar ise doktorunuz size istirahat ve bazı hafif ilaç uygulamalarını önerecektir. İstirahat etmeniz önerildiyse kolunuzu mümkünse ağır işlerde kullanmamanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde tedavi sürecini geciktirirsiniz. Doktorunuz duruma göre size bazı kol egzersizleri de önerebilir. Bu durumda mutlaka verilen egzersizleri aksatmadan uygulayın.

Bazı bakteriyel enfeksiyonlar da kol ağrılarına sebep olabilmektedir. Böyle bir durumun teşhisi sonucu doktorunuz bazı antibiyotiklerle tedavi yoluna gidecektir. Sinirsel bir durum söz konusu ise B vitamini kompleksi tedavisi de uygulanabilir. Bu tedaviler tamamıyla doktor muayenesi eşliğinde yalnızda doktorunuzun belirleyeceği yöntemlerdir.

Kol ağrılarının bir kısmının acil durum habercisi olduğunu dile getirmiştik.  Bu acil durumlardan birisi kırık şüphesidir. Bir kaza sonrası kolunuzda meydana gelen ağrının şiddeti normalden fazla ise kırık tehlikesi mevcut olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekmektedir. Cerrahi bir müdahale ile tedavi yolu izlenebilir. Acil durum habercisi bir diğer durum ise efor sarf etme sonrasında meydana gelen ve hareketsizken kaybolan ağrılardır. Bu ağrının altında yatan sebep angina (göğüs ağrısı) olabilir. Buda son derece ciddi bir durumdur. Doktorunuzun gözetimi altında olmakta fayda var.

Kol ağrısının bir diğer sebebi de boyun fıtığı olabilir. Boyun fıtığı kollarda ağrı ve güzçsüzlüğe sebep olabilir. İlk etapta fizik tedavi ve ilaç ile tedavi edilmesi mümkün olsa da çoğunlukta cerrahi müdahale gerektirir. Beyninde tümör olan bazı hastalarda kollar ve bacaklarda güçsüzlük ve ağrılara rastlanabilir. Tümörler ameliyatla  tedavi edilmektedir.

Kol ağrılarını tedavi etmek için ağrıya sebep olan durumları tespit etmek gereklidir. Mümkün olduğu takdirde ilk etapta evde tedavi yerine doktora başvurmanız önerilir. Durumun ciddiyetine göre erken müdahale açısından oldukça önemli bir noktadır. Kısaca beklemediğiniz bir kol ağrısı yaşamanız durumunda doktorunuza başvurmalısınız. Size verilen önerileri dikkate almalısınız.  Bu öneriler duruma göre evde istirahat, fizik tedavi, cerrahi müdahale olarak değişebilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ayşe Yağmur Başaran dedi ki:

    Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.