Kepek Sorununa Evde Doğal Çözümler

Kepek Sorununa Evde Doğal Çözümler

Sorununa Evde Doğal Çözümler

Saç derisinde görülen neredeyse tüm insanlar için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Ayrıca kişinin kendisine olan güveninin azalmasına neden olacağı için sosyal ilişkileri de fazlasıyla etkileyebilir. Bu nedenle de insanlar hem görsel olarak hem de sağlık açısından olumsuz etkiler meydana getiren kepek probleminden kurtulmak için birçok yola başvurmaktadır. Bunlar serumlar, kepek önleyici şampuanlar, çeşitli içeriğe sahip banyo sabunları ve daha birçok ilaç ya da kozmetik ürünler olabilmektedir. Peki bunlar yerine daha doğal yöntemler olsa daha iyi olmaz mıydı? Sanırım bu soruya hayır diyecek kimse yoktur. Bizde bu yazımızda sizlere kepek sorununuza çözüm olacak bazı doğal çözümlerden bahsedeceğiz.

Limon

Kepek sorununuz için limon mucizesinden yararlanabilirsiniz. Bu uygulama için öncelikle 3 adet limonun kabuğunu soyun. Daha sonra soyduğunuz bu limon kabuklarını bir litre kaynar suya atın. Bir süre bekleyip soğuduktan sonra bu su ile bütün kafanızı ve saç diplerinizi güzelce yıkayın. Bu uygulamayı haftada en az iki kez yaparak daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Çemen Otu

Bir fincan içerisinde çemen otu tohumunu koyun ve üzerine bir miktar su ekleyin. Bir gece boyunca bu şekilde bekleyen ve hamur haline gelen karışımı kafanıza masaj yaparak sürün. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile saçlarınızı güzelce yıkayın. Bu uygulama ile saçlarınızın güçlenmesine ve daha az dökülmesine de katkı sağlamış olursunuz.

Aleo Vera

Aleo vera antibakteriyel özelliği bulunan ve kepeğin önlenmesinde sıklıkla tercih edilen bir bitkidir. Bu uygulama için aleo verayı doğrudan kafanıza sürüp yaklaşık yarım saat beklemeniz yeterlidir. Daha sonra içeriğinde çok fazla kimyasal bulundurmayan bir şampuan ile saçlarınızı yıkayın.

Pancar ve Tarçın

Pancar ve tarçını blendra koyun. Üzerlerine bir miktar su ekledikten sonra macun kıvamına gelene kadar karıştırma işlemine devam edin. Bu maskeyi yatmadan önce kafa derinize sürün ve sabaha kadar bekleyin. Daha sonra saçlarınızı güzelce yıkayın.

Fesleğen ve Bektaşi Üzümü

Bu uygulama için öncelikle fesleğenden birkaç yaprak alın ve güzelce ezin. Ardından macun haline fesleğenin üzerine biraz Bektaşi üzümü tozu ekleyin ve biraz karışmalarını sağlayın. Daha sonra bu karışımı kafa derinize masaj yaparak sürün. Bu şekilde yaklaşık yarım saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ile güzelce yıkayın.

Şunu belirtmekte fayda var ki bu uygulamaların hepsi herkeste aynı etkiyi verecek diye bir kesinlik yoktur. Bu nedenle herhangi bir uygulama olmazsa başka bir tanesini deneyerek sizin için en uygun olan formülü bulabilirsiniz. Ancak olumsuz bir durumla karşılaşmamak adına hepsini aynı anda uygulamayın. Bunun haricinde size vermiş olduğumuz bu uygulamaların hiçbirisi işe yaramazsa saç derinizle ilgili ciddi bir sorun olmasına karşı bir uzmandan yardım almanız sağlığınız için en doğru karar olacaktır.

Biz purtukal.com olarak çok istisnai durumlar haricinde ziyaretçilerimize kesinlikle ilaç adı vermiyoruz. Bununla birlikte  kafadan duyma bilgilerle size kesinlikle ilaç adı tavsiye edemeyiz.

Son güncelleme: 01.11.2018

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.