Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

?

İshal ve kabızlık gibi sindirim sistemi problemleri, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, yediğimiz gıdalar vb. birçok etken gün içinde yoğun karın ağrısıyla karşı karşıya kalmamanıza sebep olabilir. Böyle bir durumda diye düşünebilirsiniz. Bu içeriğimizde farklı kaynaklardan yaptığımız araştırmalarla karın ağrısı nasıl geçer sorusuna ayrıntılı şekilde cevaplar vermeye çalışacağız.

Sıcak Uygulama ile Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Genel olarak bel, boyun, kol, böbrek gibi birçok organımızda meydana gelen ağrıları hafifletme etkisi bulunan sıcak uygulamayı karın ağrıları içinde kullanabiliriz. Bunun için bir adet sıcak su torbasını (biyot) karın bölgemize koyarak 15-20 dakika bekleyebilirsiniz. Bu uygulama özellikle soğuk hava sebebiyle kasılan karın kaslarınızın gevşemesini sağlayarak ağrınızın geçmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bağırsakların da yumuşamasını, hareketlenmesini sağlayıp gaz ve kabızlık problemlerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Sıcak su torbası bulamadığınız durumlarda karnınıza sıkmayacak şekilde bez veya havlu sarabilirsiniz.

Bitki Çayları ile Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Adaçayı, kuşburnu, papatya, nane, zencefil ve genel olarak bilinen bitki çaylarının tamamı karın ağrısını giderici etkiye sahiptir. Bu sıcak içecekler midede yumuşama yaparak karın ağrısının geçmesini sağlayabilmektedir. Karın, mide ağrısı yaşadığınız süre içinde gazlı içeceklerden uzak durmalısınız. Ayrıca kahve, demli çay gibi içeceklerde kabızlığa sebep olabileceği için önerilmemektedir. Sadece ishal olduğunuz zaman 1 bardak kolanın içine 1 adet aspirin atarak içtiğinizde ishalinizin geçmesine ağrınızın son bulmasına yardımcı olacaktır. Karın ağrısı yaşadığınız dönemde sıvı alımını arttırmak ağrılarınızın yüksek oranda geçmesini sağlayacaktır.

Alkol ve Sigaradan Uzak Durunuz;

Alkol tüketimi vücutta aşırı sıvı atılımına sebep olarak vücudun susuz kalmasına sebep olmakta, karın ağrısına sebebiyet vermektedir. Sigarada midede asit salgılanmasını arttırarak mide ülseri oluşuma ve vücudun susuz kalmasına sebep olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı karın ağrısı yaşamak istemiyorsanız alkol ve sigaradan uzak durmanız gerekmektedir.

Masaj Yaparak Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide bölgenizde şişkinlik yaşadığınızda midenize sağdan ve soldan hafif şekilde baskı uygulayabilirsiniz. Ayrıca sıcak su torbasıyla yuvarlak şekilde okşayarak karnınıza masaj yapabilirsiniz. Bu sayede vücudunda bulunan gazın atılmasını sağlayarak rahatlayabilirsiniz.

İlaçla Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

diye düşünüyor ve karın ağrısını geçirmek için ilaç arıyorsanız bu konuda maalesef size yardımcı olamayız. Çünkü karnınızın neden dolayı ağırdığını tam olarak bilmiyoruz, hangi hastalıklara sahip olduğunuz veya size tavsiye edeceğimiz ilacın sizde ne tür yan etkiler doğuracağını kestirmemiz mümkün değil bu sebeple birkaç saatten uzun süren şiddetli karın ağrınız bulunuyorsa ve sebebini tam olarak kestiremiyorsanız acilen hastaneye gidip muayene olmanız gerekmektedir.

Çocuklarda Karın Ağrısın Nasıl Geçer?

İlk olarak yapmanız gereken çocuğunuzun kendini rahat hissedebileceği şekilde uzanmasını sağlamaktır. Ardından karın ağrısının nedenini tespit etmek için kabız, ishal olup olmadığını sorabilirsiniz. Ayrıca ateşinde aşırı yükselme veya düşme varsa yada kusuyorsa en son yediği yiyecekleri tespit etmelisiniz. Şüphelendiğiniz bir durum olursa doktora gitmeden kesinlikle kendiniz çocuğunuza ilaç vermemelisiniz.

Yardımcı Kaynaklar;

http://www.healthline.com/health/stomach-ulcer
http://www.medicinenet.com/abdominal_pain_causes_remedies_treatment/article.htm
http://www.wikihow.com/Cure-a-Stomach-Ache

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.