İt Dirseği Nasıl Geçer?

İt Dirseği Nasıl Geçer?

İt Dirseği Nasıl Geçer?

İt dirseği göz kapaklarında oluşan bir iltihaplanma şeklidir. Bilinen diğer adı arpacıktır. Göz kapaklarındaki yağ keseleri enfeksiyon kaptığında oluşur. Erken teşhis, tedavi süreci için oldukça önemlidir. Batma, yanma ve ışığa aşırı duyarlılık ilk belirtilerindendir. Peki it dirseği nasıl geçer?

İlaç ile İt Dirseği Nasıl Geçer?

İt dirseği yani arpacık için önerilen ilaçlar genelde; ‘’Tobrased Tobramisin Damla’’ ve ‘’Corimycine göz pomadı merhem’’ olur.

Tobrased Tobramisin adlı damla aynı zamanda bir antibiyotik olduğu için, gözün mikrop kapmasını önlemek ya da bulaşan mikroptan kurtulmak amacı ile günde üç kere kullanılıyor.

Corimycine adlı merhem ise, kirpik köklerine bir şerit halinde sürülerek uygulanıyor. Bu işlemden hemen sonra gözler birkaç kere açıp kapatılıyor. Sadece uyurken ve uyanır uyanmaz kullanılıyor.

Evde İt Dirseği Nasıl Geçer?

İt dirseği yani arpacık tedavisinde uzman doktorlara başvurmak en doğru seçenek olacaktır. Fakat bu süreçte erken müdahale de oldukça önemlidir. Bu nedenle göz kanallarını açarak mikrobik birikintiyi uzaklaştırmak gerekir. Göz kanallarını açmada en etkili uygulama ‘’Sıcak tampon’’ uygulaması olarak bilinir. Yani ılık suyla ıslatılmış bir pamuk parçası, göze hafifçe bastırılarak bekletilir. Pamuk yerine havlu da kullanılabilir. Arpacık tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Şifalı Bitliklerle İt Dirseği Nasıl Geçer?

Siyah çayın demi, ılık gülsuyu ve papatya çayının demi ile de arpacıklı bölgeye tampon yapılabilir. Tampon yöntemi dışında vücuttaki kan dolaşımını hızlandırması nedeni ile yaban mersini tüketimi de oldukça etkili bir tedavi şekli olacaktır.

Arpacık bazen kirpik dibinde ya da köz kapağının üzerinde oluşabilir. Bu gibi durumlarda ise arpacığa közlenmiş soğan sürülmesi çok faydalı olacaktır. Arpacık tedavisinde antibiyotik etkisinden dolayı sarımsak da önemlidir fakat göze sürülmesi sakıncalı durumlar yaratabilir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır.

Ceviz yaprağı, asma yaprağı, peygamber çiçeği, mürver çiçeği ve sihirli ot yaprağı karıştırılarak ya da ayrı ayrı kaynatılıp, suyu ile arpacıklı bölgeye pansuman yapılabilir.

İt Dirseği Nasıl Önlenir?

Vücut direncinin düşmesine, strese ya da havaya bağlı olarak da görülebilen it dirseği yani arpacığı önlemek tam anlamı ile mümkün değildir. Fakat elleri düzenli yıkamak ve hijyen kurallarına uygun yaşamak sizi enfeksiyonlardan uzak tutacaktır. Gözde kullanılan kozmetik malzemelerini başkaları ile birlikte kullanmamak, lens gibi araçları temiz tutmak ve ellerimizi gözlerimize sık sık götürmemek de alınabilecek önlemler arasındadır.

Ayrıca gözde kronik olarak arpacık çıkıyor ise, mutlaka doktora görünmek gerekir. Arpacığın çıkma nedenleri arasında vücut direncinin düşmüş olması da vardır. Vücut direncini düşüren sebepler farklı hastalıklar da olabilir. Tekrarlanan enfeksiyonlar vücutta bir probleme işarettir. Bu nedenle hem bir göz doktoruna hem de bir iç hastalıkları doktoruna görünmeniz ve uygun testlerden geçmeniz faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.