İsilik Nasıl Geçer?

İsilik Nasıl Geçer?

Özellikle yaz aylarında sıklıkla karşılaşılaşılan, ter bezlerinin aşırı çalışıp giysiler sebebi ile vücudun hava almaması durumunda ortaya çıkan küçük kabarcıklara “” denmektedir. Genellikle çocuklarda karşılaşılan  konusunda bir hususa dikkat etmek gerekir. İsiliğin oluşumuna göre tedavi edilmesi gerekir.

İsilikler genellikle iki şekilde karşımıza çıkar. Bunlardan biri küçük su baloncukları şeklindeyken diğeri ise su toplayan kırmızı bir görüntüyle karşımıza çıkmaktadır. Su toplayan kızarıklıklarda ciddi bir kaşıntı olduğunu söyleyebiliriz. İsilik kollarda, göbek ve göğüs bölgesinde, iç çamaşırlarının lastiklerinin değdiği yerlerde sıklıkla olmakla beraber alın, göz kapağı, burun ve diz kapağı arkası gibi bölgelerde de oluşabilmektedir. Rahatsız edici bir yapıya sahip olması sebebi ile isilik nasıl geçer konusunda size destek olacak doğal tedavi yöntemlerini bilmeniz yararınıza olacaktır.

Bebeklerde genellikle popoda görülen isilik genellikle 3 ya da 4 gün içerisinde kaybolmakla beraber tekrarlama riski oldukça yüksek olduğundan dikkatli olunmasında fayda vardır. Herhangi bir tedaviye gerek olmadan bölgenin kuru tutulması durumunda birkaç gün içerisinde geçebilmesi mümkün olmakla beraber kuru tutulması mümkün olmayan ve kişiyi aşırı rahatsız eden durumlarda isilik nasıl geçer ve nasıl tedavi edilir konusunda bilgi sahibi olmanızın faydasını görebilirsiniz. Ayrıca isilik durumunda bazı konulara dikkat etmenizin de faydasını görebilirsiniz.

İsilik Durumunda Yapılması Gerekenler

 • Bebeklerde daha çok karşılaşılan isilik oluşumlarında özellikle yaz aylarında bebeklere kat kat giysi giydirmek veya kalın giysiler giydirmek gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçin.
 • İsilik olan bölgenin kaşıntı yapması durumunda lkaşımama konusunda özellikle dikkatli olunması gerekir. Kaşınması durumunda isilik enfeksiyon ve kabuklanmaların ortaya çıkmasına sebep olacaktır.
 • Sıcak havalarda bebeğinizi ya da kendinizi serin tutmaya özen göstermelisiniz.
 • Çok dar kıyafetler giymekten kaçınmalısınız.
 • Bebeklerin altını sıklıkla değiştirmeniz gerekir.
 • Özellikle bel lastiği sıkı olan naylon külot kullanımından uzak durmalısınız.
 • Terleseniz bile terli kalmamaya özen gösteriniz.
 • Yaz aylarında terlemek kaçınılmaz olacağından teri çeken pamuklu kıyafetler kullanmaya özen göstermeniz yararınıza olacaktır.
 • Hem bebeklerin hem de yetişkinlerin sıcak ve havasız ortamlarda tutulmaması gerekir.
 • Kış mevsiminde hava soğuk diye bebeğin yattığı odanın aşırı sıcak olmamasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca odanın sıklıkla havalandırılması gerekir.
 • Kişide ya da bebekte isilik oluşmuşsa mutlaka her gün duş alınması ya da aldırılması gerekir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.