İshal Nasıl Geçer?

İshal Nasıl Geçer?

Farklı sebeplere bağlı olarak kişinin bazı dönemlerde olması söz konusu olabilmektedir. Bu durumlarda  diye düşünürken öncelikle ishalin hangi sebeple ortaya çıktığına bakmak gerekir. İshal, eğer bir enfeksiyon sebebi ile meydana gelmişse birkaç gün içinde kendi kendine geçmesi mümkün olabilecektir. Bu durum çocuklarda 5-7 gün arasında değişiyor olsa da bazen 2 haftayı aştığı da görülmektedir. Bu süre yetişkinlerde ise 2 ile 4 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Bir enfeksiyona bağlı olarak meydana gelen ishalin belirtilen süreler içerisinde geçmemesi durumunda ve daha da uzun sürmesi durumunda daha ciddi bir sorun meydana gelebilmektedir. Bu sebeple doktora giderek tedavi olunması gerekmektedir. İshalin geçmesini beklerken vücut dengenizin bozulmaması ve vücudunuzun zayıf düşmemesi için ishal nasıl geçer bilmeniz ve ve bu doğrultuda bazı önlemler almanız yararınıza olacaktır. Ancak bunu gerçekleştirirken çocuklar için farklı yetişkinler için farklı konulara dikkat edilmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

İshal nasıl geçer diye baktığımız zaman öncelikle bol sıvı tüketilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. İshal sırasında vücut çok su ve tuz kaybettiğinden dolayı özellikle de ishalle beraber kusma durumu da bulunuyorsa vücudun susuz kalmasını önleyebilmek için bol su tüketmeye dikkat etmek gerekir. Ayrıca içerisinde su, tuz ve şeker içeren sıvıları tüketmenizin de büyük bir faydasını görebiilirsiniz. Suyla karıştırılmış posasız meyve suları bu konuda size gereken su ve şeker takviyesini sağlayabilecektir.

İshal Olan Kişi Nelere Dikkat Etmeli?

  • İshal olan kişilerin öncelikle sıvı alımına dikkat etmesi gerekir. Su kaybeden vücut zayıf kalacak ve bitkinlik belirtileri gösterecektir.
  • Tuz ve şeker alımına da özen göstermesi gerekir.
  • Kafeinli içeceklerden kesinlikle uzak durulması gerekir. Kafein vücudunuzdaki suyu emeceğinden zaten sıvı kaybeden vücudunuza zarar verecektir. Ayrıca bu içecekler ishalinizi daha kötü bir hale getirebilecektir.
  • Alkollü içeceklerden ve sütten uzak durmak gerekir. Probiyotik içeren kefir ve yoğurt dışındaki süt ve süt ürünleri ishalin kötüleşmesine sebep olacaktır.
  • Meme emen ya da biberonla beslenen çocuklarda görülen ishal durumlarında her zamanki gibi beslenmeye özen gösterilmesi gerekir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.