Hamilelikte Kalça Ağrısını Geçirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Hamilelikte Kalça Ağrısını Geçirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Gebelik dönemi sürecinde ortaya çıkan sorunlardan biri olarak kalça ağrısı sıklıkla rastlanan durumdur. Genelde her ne kadar hamileliğin her döneminde ortaya çıkabilecek bir rahatsızlık olarak görülse de bebeğin büyüme evrimi göstermesi ile beraber de daha da çok artış göstermektedir. Hamile olan kadınlarda sık rastlanılan kalça ağrıları gece uyku sorunlarının da yaşanmasına yol açacaktır. Daha çok normal kilonun üstünde olanlarda kalça ağrıları bir tık daha fazla rastlandığı gözlenmiştir.

Gebelikte Kalça Ağrıları Nasıl Azaltılabilir?

Hamile olan kadınları en huzursuz eden konuların başında hamilelikte kalça ağrısı gösterilir. Ağrıların en aza indirilmesi için kalça ve bel bölgelerinizi rahatlatıcı birkaç özel yöntemle başlayabilirsiniz.

  1. Bol bol egzersiz yapmak
  2. Bunun dışında bu tür şiddetli ağrılar yaşadığınız zamanlarda sırt üstü yatmamak en dikkat etmeniz gereken konudur.
  3. Ayaklarınızı yukarı doğru uzatmanız ve belirli bir zaman içerisinde bekletmeniz de kalça ve bel ağrılarınızın azalmasında rol oynayacaktır.
  4. Tüm bunların dışında destekleyici cihazlar da kullanmak ağrıları azaltan bir seçenek olacaktır.
  5. Kalça bölümüne doktor gözetimi altında soğuk ve sıcak masajlar gerçekleştirerek rahatlanmasını ve ağrının da dinmesini sağlayabilirsiniz.

Tüm bu belirttiğimiz özel yöntemleri deneyerek hamilelikte döneminde yaşadığınız kalça ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Hamilelik Dönemlerinde Kalça Ağrılarının Nedeni

Gebelik süresince alt karın bölgesinde ki bağlar içerisinde bir yumuşama gözlenmektedir. Omurga da ki desteğin normalden anormale kaymasına yol açarak zamanla ağrıların kalça bölümlerine doğru kaymasında rol oynar. Rahim ve bebekte de büyüme yaşandıkça vücutta ki ağırlıkta daha fazla öne doğru gidecektir. Bebeğin büyüme evresi içinde daha çok vücut duruşunuzun da değişmesine yol açacak olan en önemli unsurlar içinde gösterilir. Uzun süre ayakta kalma, öne eğilme gibi bir takım durumlar da sırt ağrılarının çoğalmasına yol açacak nedenler arasında yer almaktadır. Genelde daha çok karın bölümlerinde de şiddetli ağrı gözlenir. Ancak daha çok bayanların gebe oldukları süreçlerde ise kalça ağrılarının yaşandığını ifade edebiliriz. Alt karın bölgelerinde gevşemelerin ve yumuşamaların ortaya çıkması  gibi istenmeyen rahatsızlıkların da yaşanmasını sağlar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.