Göz Nezlesi Nasıl Geçer?

Göz Nezlesi Nasıl Geçer?

?

çoğunlukla çocuklarda görüldüğü gibi yetişkin insanlarda da rastlanabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Tedavi ve başkalarına bulaştırmama konusunda hassasiyete son derece önem verilmelidir. Dikkat edilmediği durumlarda ciddi göz problemlerine yol açabilir. İşte bu yüzden bu hastalığın neden kaynaklı olduğunu, nasıl bir tedavi yolu izlenmesi gerektiğini çok iyi bilmek gereklidir.

Göz nezlesi hiç beklemediğimiz bir zamanda havadaki duman ve polenle, havuzlardaki mikrop ve klorlarla, kozmetik ürünleriyle,  çok tozlu ve kalabalık ortamlarda bulunmakla, tahriş edici olaylarla kolaylıkla bulaşabilen bir hastalıktır. Genellikle tek gözle başlayıp diğer göze bulaşmasıyla bilinir.

Göz nezlesinin belirtileri her iki gözde veya sadece birisinde pütürlü ağrı, aşırı kaşınma, yanma hissi, göz sulanması, göz akıntısı, göz kapağı şişmesi, gözlerde solma veya ışığa karşı hassasiyet olarak görülmektedir. Görüldüğü kısım tam olarak anlatılmak istenirse, göz kapağının iç yüzeyi ile gözün beyaz yüzeyini kaplayan ince zarın iltihaplanması veya enfeksiyon kapmasıdır.

Bu hastalığın iyileşme süresi ortalama 15-20 gün bazen de bir ayı bulabilmektedir. Bu süreyi azaltmak veya çoğaltmak tamamen tedavi sürecinde ne kadar dikkatli olduğumuza bağlıdır. Göz nezlesinin belirtilerini fark edildiği anda ve ya göze herhangi bir şey çarpması sonucunda derhal doktora gidilmelidir. İyi bir inceleme sonucunda teşhis konulup hızlı bir şekilde tedavi sürecine geçilmelidir. Doktorun önerdiği göz damlaları ve ağrı kesici tabletler düzenli ve dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Aynı zamanda göze dokunulmamalı, eğer dokunulursa hastalığın diğer göze geçmemesi için eller her defasında özenle yıkanmalıdır. Gözü silmek için havlu kâğıdı gibi hijyenik ürünler kullanılmalıdır. Kullanılan şahsi eşyalar havlu, yastık yüzü, banyo lifi ayrılmalıdır. Mümkünse günlük olarak temizliği sağlanmalıdır. Göze makyaj uygulaması yapılmamalı ve kullanılan makyaj malzemeleri başka biriyle paylaşılmamalıdır. Eğer lens kullanılıyorsa tedavi süresinin bitimine kadar takılmamalıdır. Doktorun verdiği ilaçların yanı sıra gözü rahatlatmak için ılık suya ıslanmış bir bez ile günde 3-4 defa birkaç dakika arayla göze kompres yapılması da tedavi sürecini hızlandıran bir yöntemdir. Ancak bu göz nezlesi alerjik bir sebebe bağlı ise sıcak su yerine soğuk su ile kompres yapılmalıdır. Hastalık geçtikten sonra hava durumuna göre tekrar edebilmektedir. Özellikle bahar önemine geçişte veya kış aylarında tekrar etmesi durumunda paniğe kapılmayın. Doktorunuzun yönlendirmelerini dikkate aldığınız takdirde kolayca başa çıkabileceğiniz bir durumdur.

Kısaca göz nezlesinin tedavisinde en önemli nokta hijyendir. Hastanın bulunduğu ortamın ve havanın temiz tutulması ve doktorun önerdiği tedavi şekli dikkatli bir şekilde uygulandığı takdirde kısa sürede iyileşme görülür.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. gamze dedi ki:

    Bende goz gribi oldum çok rahatsız edici bir durum sağlık ocağı na gittim damla verdi sadece genta diye ne zaman geçer lütfen yorum teşekkürler

  2. masal dedi ki:

    bndede göz gribi oldu gerçekten çok rahatsız verici hem görüntü olarak hemde acı olarak benim sağ gözümde oldu ve bnm ilerlemişti göz ameliyatı oldum..

  3. Ayşe dedi ki:

    Aslında tehlikeli bir hastalık daha önce bi arkadaşın başına gelmişti güzel makale çok teşekkürler ederim

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.