Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Klinikte geniz akıntısı nasıl geçer diyerek gelen hastalara oldukça sık rastlanmaktadır. Bu hastalar boğazda balgam hissi, gıcıklanma ve akıntı nedeniyle sürekli yutkunma gibi belirtilerle rahatsızlıklarını dile getirmektedirler. Bu durum tabi kişiyi bazen toplum içirisinde güç durumda bırakabiliyor. Örneğin bir konuşma sırasında sürekli boğaz temizleme alışkanlığı veya gıcık öksürüğü keyif kaçırabiliyor. Hatta bazen geniz akıntısı geceleri de öksürük krizleri ile uykudan uyandırabiliyor. Aslında geniz akıntısı hepimizde normalde bulunmaktadır. Üstelik miktarı da yaklaşık 1 litre kadardır. Bu salgının amacı burundan solunum yoluyla alınan yabancı maddeleri veya mikropları temizlemek ve havayı nemlendirmek içindir. Ama normal zamanlarda bu salgıyı hissetmeyiz. Geniz akıntısının rahatsızlık vermesi bu salgının kıvamının yoğunlaşmasına veya miktarının artmasına bağlı olarak görülmektedir.

Başlangıç Düzeyi Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Burada elbette nezle, grip gibi burun akıntısıyla beraber geniz akıntısının arttığı durumları kast etmemekteyiz. Özellikle uzun, haftalar süren inatçı geniz akıntısı nasıl geçer bahsediyoruz. Bu geniz akıntısının pek çok nedeni bulunmaktadır.
Bu nedenler arasında ilk olarak tedavisi güç olmayan çevresel etkenler bulunmaktadır. Bunlar arasında sayılabilecekler; hava ısı değişimleri, sigara kullanımı, dumana maruz kalma, az sıvı alınması, az su içilmesi sayılabilmektedir. Özellikle sigara içipte geniz akıntısı olmayan veya balgam çıkarmayan kişi yok gibidir. Bunlar düzeltilebilir durumlardır; bol su içilmesi ve sigaranın bırakılması rahatlıkla kendiliğinden geniz akıntısının geçmesini sağlamaktadır. Fakat hem sigara içip hemde geniz akıntısı nasıl geçer demek maalesef pek mümkün görünmeyen bir durumdur.

Sistemik Hastalıklara Bağlı Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Bazı sistemik hastalıklar ve çeşitli ilaç kullanımları geniz akıntısına sebep olabilmektedir. Örneğin; özellikle astım hastalığı, şeker hastalığı, tansiyon, reflü veya ilaçlar arasından sıvı kaybettiren salgıları yoğunlaştıran ve psikiyatrik ilaçlar dahil pek çok ilacın kullanımı geniz akıntısını yoğunlaştırmaktadır. Geniz akıntısının kaynağının burun olmadığı durumlarda bunlarıda mutlaka araştırmak gerekmektedir. Fakat geniz akıntısının en sık kaynağı ve asıl nedeni burun ve sinüs hastalıklarıdır. Burun eti şişmesi, sinüzit hastalığı, alerjik nezle veya bazen eski bilgilerle yapılan burun ameliyatları bile geniz akıntısının artmasına neden olabilmektedir. Burada şu husus çok önemlidir ve vurgulanmalıdır; doktorlar burun içi ve sinüslerle alakalı her türlü anatomik sorunu, burun işleyişinin bozuk olup olmadığını rutin endoskopik muayene ile doğrudan gözle görerek tespit edebilmektedirler.

Geniz akıntısının daha az hissedilmesi için bazı pratik bilgiler verecek olursak; bol miktarda sıvı almak, sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak durulması ve özellikle burundan solunum yapılması geniz akıntısının daha kısa sürede geçmesi için büyük önem taşımaktadır. Çeşitli hastalıklar sebebiyle kullanılan ilaçların bu tip etkilerinin olup olmadığı doktora sorulmalıdır. Eğer ilaçlar bağlı olarak geniz akıntısı görülüyorsa ve mümkünse değiştirilmesi istenmelidir.

Tıbbi Tedavi ile Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Nezle, grip gibi genel üst solunum yolu rahatsızlıklarında ve üst solunum yolu hastalıklarında bunlara ek olarak tıbbi tedaviler ile geniz akıntısının geçmesi sağlanmaktadır. Alerjende eğer etken belirlenmiş ise bu etkenlerden kaçınılması geniz akıntısının daha az olması adına faydalı olacaktır. Ama evin tozlardan ve akarlardan arındırılması da tıbbi tedavi sürecinde tedaviyi hızlandırıcı etki göstermektedir.

Tedavide en önemli husus şudur; özellikle geniz akıntısı tedavisi eğer nedene yönelik olarak yapılırsa elbette başarılı olmaktadır. Koşul ne olursa olsun ilk olarak tıbbi ilaçlarla tedavi yapılmaya çalışılmaktadır. Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen kronikleşmiş durumlarda; yani örneğin tedaviye dirençli burun eti şişmesi, sinüzitlerde, kronik alerjilere bağlı şişmelerde çözüm geniz akıntısı ameliyatı olabilir. Böyle durumlarda burun etlerinin küçültülmesi, yada sinüzit ameliyatları etkin yöntemlerle doğal akım yolları korunarak yapıldığında başarı oranı oldukça yüksektir.

Geniz akıntısı nasıl geçer adına bahsettiklerimizi özetleyecek olursak günümüzde geniz akıntısına yol açan durumları rutin endoskopik muayene ile doğrudan görerek belirlemek mümkündür. İlaçla tedavinin ve önlemlerin yeterli olmadığı ciddi rahatsızlığı olan hastaların pek çoğunda nedene yönelik olarak seçilen cerrahi uygulamalarla geniz akıntısına ve ilişkili sorunlara son verilebilmekte geniz akıntısı tedavisi sağlanabilmektedir. Buna dair örnekleri tekrar vermek gerekirse; kronikleşmiş sinüziti olan hastalarda, endoskopik sinüs ameliyatı ile tedavi sağlanmaktadır. Burun eti şişmesi olanlarda bunlardan örneğin hafif olgular için radyofrekans yöntemi ile ama ileri durumdaki burun şişmesi olanlar için özellikle lazerle burun eti küçültülmesi ameliyatı sayesinde anatomik ve işlevsel bozuklukları tedavi etmek mümkündür. Sonuç olarak kişinin yaşam konforunu bozar hale getiren geniz akıntısı eğer sebebi doğru tespit edilirse ve uygun yöntemle tedavisi yapılırsa çoğu kez tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

Yararlanılan Siteler;

http://en.wikipedia.org/wiki/Post-nasal_drip

http://www.webmd.com/allergies/postnasal-drip

http://www.medicinenet.com/chronic_rhinitis/page6.htm

http://www.wikihow.com/Cure-Post-Nasal-Drip

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.