Gaz Sıkışması Nasıl Geçer?

Gaz Sıkışması Nasıl Geçer?

Konuştuğumuz sırada veya gün içinde karnımıza birden giren ağrılar ile kendimizi iyi hissetmeyiz. Bu çoğu zaman şişkinlikle de ortaya çıkmaktadır. Bu durumda kalın bağırsaklarda biriken size sancı veriyor olabilir. , bununla ilgili araştırma yapmak istiyorsanız doğru yerde yer alıyorsunuz. Yemek yerken bilmeden aldığımız hava vücut içinde birikmesi üzerine gaz sıkışması meydana gelir. Bazen geğirerek bu sıkıntıdan kurtulurken bazen ise makat yolu ile bu gazın çıkması ancak insana rahatlama verecektir. Vücuttan atılmayan gazlar ise sancı ve ağrılara neden olur.

Gaz Sıkışması Geçirme Yolları

Gaz sıkışmasının geçmesi için evde yapacağınız ufak hareketler veya yiyeceğiniz, içeceğiniz şeyler sizin hafiflemesine neden olacaktır. Gaz sıkışması nasıl geçer, geçmesi için ilk olarak ne yapmalı. Evde ısıtacağını ve ılımasını bekleyerek içeceğiniz bir bardak ılık su sizin rahatlamanız için yardımcı olacaktır. Yavaş yavaş içerek gazın dağılmasına yardımcı olan su sayesinde rahatlayacaksınız.  Bununla sıkıntısını atlatamayan kişiler ise üzerinize sıkı bir şeyler giyin ve yere yüz üstü uzanın. Birinin ise sırtınızdan bastıracak şekilde masaj yapması gerekir. Gaz sancılarının kolay geçmesi veya yaşanmaması için ise gaz yapan yiyecekleri tespit ederek bu yiyeceklerden uzak durmak olacak.

Gaz Yapan Yiyecekler

Süt, yoğurt, kayısı, şeftali, erik, bira, salatalık gibi yiyecekler en fazla gaz yapan yiyecekler arasında yer alıyor. Bu sancıların rahatlaması için papatya çayı, rezene, zencefil gibi çaylar sizin rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Yoğurt (peribiyotik) rahatlamak için bire bir yiyeceklerden biridir. Bütün bu denemelere rağmen ise kesinlikle bir doktora giderek muayene olmada fayda var. Özellikle ailesinde bu gibi kronik hastalıkları bulunan kişiler daha dikkat etmeleri gerekir.

Gaz sıkışması nasıl geçer, bu konu hakkında size ayrıntılı bilgi verdik. Sizde bu gibi işlemlerle atlatma fırsatını yakalayamamışsanız anında doktora görünün. Gaz sancıları hafife alınacak bir rahatsızlık değildir. Sol tarafta gaz birikmesi ve şiddetli sancılar girmesi ile kalp krizine neden olma ihtimali vardır. Bu yüzden kesinlikle sürekli gaz sıkışması sorunu yaşıyorsanız doktorunuza danışın.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.