Gaz Sıkışması İçin Ne Yapmalıyız?

Gaz Sıkışması İçin Ne Yapmalıyız?

Gün içerisinde yemek yedikten sonra veya öncesinde ya da herhangi bir sebep olmadan karnımızda ağrı belirmeye başlar. Çoğu zaman bu şişkinlik olarak adlandırılır. Bu yaşanan olay kalın bağırsaklarda biriken olarak adlandırılır ve bu da size sancı veriyor olabilir.

, bununla alakalı araştırma yapmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Yemek yerken bilmeden aldığımız hava vücut içerisinde birikmesi üzerine gaz sıkışması ortaya çıkar. Bazen geğirerek bu sorundan kurtulurken bazen ise makat yolu ile bu gazın çıkması fakat insana rahatlama verecektir. Vücuttan atılmayan gazlar ise sancı ve ağrıları meydana getirir.

Gaz Sıkışması İçin Ne Yapmalıyız?

Gaz Sıkışmasını Geçirmek İçin Yöntemler

Gaz sıkışmasının geçmesi adına evde meydana getireceğiniz ufak egzersizler ya da yiyeceğiniz, içeceğiniz şeyler sizin hafiflemesine yol açar. Gaz sıkışması nasıl geçer, geçmesi için ilk aşamada neler yapılır? Evde ısıtacağını ve ılımasını bekleyerek içeceğiniz bir bardak ılık su sizin rahatlamanız konusunda size direk yardımcı olacaktır. Yavaş yavaş içerek gazın dağılmasına yardımcı duruma geçen su sayesinde rahatlayacaksınız.  Bununla sıkıntısını atlatamayan bireyler ise üzerinize sıkı bir şeyler giyin ve yere yüz üstü uzanmaya başlayın. Birinin ise sırtınızdan bastıracak biçimde masaj gerçekleştirmesi gerekir. Gaz sancılarının kolay geçmesi ya da yaşanmaması konusunda ise gaz yapan yiyecekleri tespiti yaparak bu yiyeceklerden uzak kalmak olacak.

Gaz Sıkışması İçin Ne Yapmalıyız?

Gaz Yapan ve Geçiren Besinler

Süt, yoğurt, kayısı, şeftali, erik, bira, salatalık gibi yiyecekler en çok gaz oluşumunu ortaya çıkaran yiyecekler içinde yer alıyor. Bu sancıların bitmesinde papatya çayı, rezene, zencefil gibi çaylar büyük rol oynar. Yoğurt (peribiyotik) rahatlamak için bire bir yiyecekler arasındadır. Tüm bu denemelere karşın ise kesinlikle bir hekime giderek muayene olmada yarar bulunuyor. Özellikle ailesinde bu gibi kronik hastalıkları olan kişiler daha dikkat etmesi gerekiyor.

Gaz sıkışması nasıl geçer, bu konu hakkında size detaylı bir şekilde bilgiler paylaştık. Sizde bu gibi işlemlerle atlatma imkanı yakalayamamışsanız anında doktora görünmeniz gerekir. Gaz sancıları hafife alınacak bir rahatsızlık olarak görülmemelidir. Sol tarafta gaz birikmesi ve şiddetli sancılar girmesi ile kalp krizine yol açma durumu vardır. Bundan dolayı kesinlikle sürekli gaz sıkışması sorunu yaşıyorsanız doktora gitmeniz gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.