Ense Ağrısı Nasıl Geçer?

Ense Ağrısı Nasıl Geçer?

Ense ağrıları çoğunlukla boyun köklerindeki ve sinirlerindeki gerilme yahut tutulmadan oluşan kramplar sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Ancak ense ağrıları genelde tek başına gerçekleşmez, çoğu vakada ense ağrılarının boyun ve omuz ağrıları ile paralel bir şekilde geliştiği de görülmektedir. Ense tutulması ise daha çok boyunu hareket ettirirken zorlanma, öne ve arkaya eğerken ağrıma ve tam olarak bu hareketleri yapamama şeklinde kendisini göstermektedir. Eğer ense ağrılarınız bir türlü geçmiyorsa ve diye sürekli bir araştırma halindeyseniz şunu belirtelim; üç aydan fazla süren ense ağrıları başka hastalıkların belirtileri olabilir ve mutlaka doktora gidilmeli ve teşhis ve tedaviye başlanmalıdır.   nasıl geçer bunun için çözümleri bulmadan önce ense ağrısının nedenlerine bakalım.

Ense Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

 1. Ense köklerinde bulunan kasların fazlaca gerilmesi.
 2. Tansiyonun aşırı yükselmesi.
 3.  Uyku esnasında ya da otururken yanlış vücut şekli alma.
 4. Hava akımına maruz kalma ve ense ve sırt kısmını üşütme.
 5. Boyunda bulunan kaslarda olası iltihaplanma ya da başka rahatsızlıklar.
 6. Daha önce yapmış olduğunuz bir kazadan dolayı boynunuzda oluşan bi hasar.
 7. Kemik erimesi veya başka hastalıklardan dolayı omurilik mekanizmasının deforme olması ve buna bağlı kas problemleri.
 8. Uzun süre sabit bir pozisyonda kalıp enseye aşırı derecede baskı uygulama.

Ense Ağrısı Nasıl Geçer, Çözüm Önerileri;

Enseye soğuk kompres yaparak, ensedeki ağrıları hafifletebilirsiniz. Bunu bir buz torbası yardımıyla yapabilirsiniz. Ortalama yarım saat yapılacak bir uygulama çözüm olacaktır.

Kas gevşeticiler ile yapılan masajlar da ense ağrıları nasıl geçer gibi sorularınızın en kolay çözümüdür. Ayrıca içeriden kas gevşetici hap ile yapılan takviyeler de faydalı olacaktır.

Eğer kas gevşetici ile çözülemeyecek ağrılarınız ve şikâyetleriniz varsa doktorunuza başvurun. Belki fizik tedavi görmeniz gerekebilir. Yahut boyunluk kullanmanız gerekebilir.

Ense ağrınızın nedeni yüksek tansiyon olabilir, bu durumda tansiyon ilacınız varsa mutlaka tansiyon ölçümü yapıp kullanın. Tansiyon ilacınız yoksa yüksek tansiyonda doktora başvurun.

Ense Ağrısını Önlemenin Yolları

 • Bilgisayar başında çalışıyorsanız bilgisayarınızı mutlaka göz hizanızda tutun. Başınızın öne eğik olmasını engelleyin.
 • Sürekli eğilerek çalıştığınız bir işiniz varsa yarım saate bir beş dakikalık molalar verin ve vücudunuzu dinlendirin.
 • Yastığınızın yüksek ya da alçak değil orta kalınlıkta olmasına önem verin. Ayrıca uyurken de yüzüstü değil sırtüstü ya da yan yatmayı deneyin.

Bu makalemizde sizlere ense ağrısı nasıl geçer sorusuna yanıt verdik. Ense ağrısı nasıl geçer hakkında yazımıza sizlerinde eklemek istediği farklı düşünceleri veya bilgileriniz varsa yorum kısmından bize haberdar edebilirsiniz.

Son Güncelleme: 6.8.2019

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.