Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer

Ağzınızda bulunan ve uzun süredir tedavi edilmeyen çürük dişler zamanla iltihap oluşuma sebep olmakta ve sizleri diş eti iltihabı nasıl geçer demek zorunda bırakmaktadır. Ayrıca çürük dişlerin yanı sıra çekilmeyen 20 yaş dişleri, diş eti enfeksiyonları, diş minesinde veya kökünde meydana gelen bakteriyel enfeksiyonlar vb. birçok çeşitli durumda diş eti iltihabı oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu içeriğimizde diş eti ağrısına ne iyi gelir, iltihaplı diş ağrıları nasıl geçer vb. sorularınıza da cevap vermeye çalışacağız.

Diş Eti İçin Antibiyotik Tedavisi

Kesinlikle iltihaplara karşı en etkili yöntem antibiyotik ilaç kullanmaktır. İltihap sebebiyle dişinizde ağrı bulunuyorsa eğer doktora gitseniz dahi doktor dişinize herhangi bir müdahalede bulunmayıp ilk olarak iltihabın geçmesi için bir adet antibiyotik ve ağrı kesici yazacaktır. Diş ağrıları için uygun bir antibiyotik en fazla bir hafta içinde iltihabın temizlenmesine ve ağrının geçmesine yardımcı olacaktır.

Gargara Yapmak İltihaba İyi Gelir Mi?

Tuzlu suyla veya eczaneden alacağınız gargarayı kullanmak diş etlerinizin onarımını sağlayacak ve diş etlerinizi enfeksiyondan koruyacaktır. Enfeksiyondan korunmuş olan dişlerde iltihap birikme olasılığı son derece düşüktür. Ayrıca gargara yapmak diş eti iltihabı sebebiyle yaşanacak olan ağrıların kısmi oranda dinmesine de yardımcı olacaktır.

Soğuk Uygulama Yapın Sıcak Uygulama Yapmayın

Sıcak suyun ağrıyı hafifletici özelliği olduğu ifade edilmektedir fakat unutulan nokta şudur ki; sıcak uygulama kısa süreli ağrının dinmesini sağlasa da iltihabın artmasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple diş ağrınızın daha fazla artmaması için kesinlikle sıcak uygulama yapmamalı, ağzınızı sıcak suyla çalkalama vb. davranışlarda bulunmamalısınız. İltihabın daha rahat geçmesi ve ağrıların yavaş yavaş kesilmesi için bir buzla iltihap birikmiş veya apse oluşmuş dişinize uygulama yapabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Msknow dedi ki:

    dişten çektiğim kadar acı çekmedim şimdiye kadar desem yeridir (Maşallah 🙂 ) diş eti iltihaplanması yaşamadım ama benzer bir durumla karşılaştım. protez bulunan diş kökümde kis oluştuğu gerekçesi ile önce protezi sonra dişi mi çektiler. elbette yanlış bir uygulamaymış sonradan öğrendim. aslında hem protez hem diş kurtulabilirmiş. Diş konusunda bir rahatsızlığınız varsa kesinlikle iyi bir doktora görünün. doktorunuzu mutlaka iyi seçin derim.

    1. Elif dedi ki:

      Merha benim oglum.11 yasin da iki ay askin dir surekli disin de iltap gibi apseler olusuyor bi sagin da bir solun da endiseleniyorum doktora goturmek icin randevu aldim daha oncede goturdum bir disiydi simdi diyer taraftada cikiyo size sormak istediyim sey kis nasil oluyo

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.