Çocuklarda Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Çocuklarda Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

6 yaşına daha girmemiş olan çocuklarda boğazla kulak arasında yer alan östaki borusu normal insanlara kıyasla daha ufaktır bu nedenle küçük çocuklarda daha fazla ortaya çıktığı bilinen bir gerçektir. Genel olarak orta kulak enfeksiyonları vs. rahatsızlıklar çocuklarda sürekli ortaya çıkan kulak ağrısına neden olmaktadır.

Çocuklarda Kulak Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Çocuklar ağrılarını belirtirken konuşmakta zorlandıkları için yüz ifadeleriyle duygularını belirtmeye uğraşırlar. Bebeğiniz eğer ellerini oldukça fazla şekilde suratına vuruyor veya kulaklarını kaşıyorsa bu onda kulak ağrısı olduğunun belirtisi durumu çıkabilir. Çocuklarda grip, soğuk algınlığı, bademcik şişmeleri, boğaz ağrıları, diş ağrıları, boyun araka bez şişmeleri de kulak ağrısına neden olabilmektedir. Hastalıkların yanı sıra kimi hallerde kulağa kaçan herhangi bir madde veya cisimde ağrıya ya da iltihaplanmaya neden olabilmektedir. Kulak ağrısı tedavi edilmediği takdirde zamanla işitme sorunlarının yaşanmasına neden olabilmektedir. bununla beraber kulak ağrısı yaşayan çocukta öğrenme ve algılama bozuklukları da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle çocuğunuzda kulak ağrısı olduğundan şüphelenmeniz durumunda rahatsızlığın orta kulağa ilerleyip işitme duyusuna zarar vermesine izin vermeden erken tanı ve tedavisini gerçekleştirmelisiniz.

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda orta kulak iltihabı oluşmasının en sık kulak ağrısına neden olan rahatsızlık olduğunu belirtmiştik. Sayacağımız belirtiler eğer çocuğunuzda görülüyorsa orta kulak iltihabından şüphelenebilirsiniz.

– Kulağın içinde veya çevresinde yaşanan yoğun ağrı

– İç kulakta akıntı meydana gelmesi

– Kulağa dokunulduğu anda dayanılamayacak şekilde ağrının artması

– Hastalık sürecinde ateşin 38 derecenin üzerine çıkması

– Beneğinizin sürekli olarak kulağını ovuşturması ve çekmeye çalışması

– Hafif düzeyde işitme kaybı belirtilerinin görülmesi

Eğer bu şikayetlerden birkaçı çocuğunuzda bulunuyorsa orta kulak iltihabından şüphelenebilir ve tedavi amacıyla hastaneye gidebilirsiniz.

Çocuklarda Kulak Ağrısı Yaşandığında Yapılabilecekler Nelerdir?

Bebeğinizde kulak ağrısı olduğundan şüphelenmeye başladığınız zaman muayene olması için onu bir Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanına götürmelisiniz. Fakat ilk etapta hastalık hakkında bir ön izleniminiz olması için çocuğunuzu incelemek isteyebilirsiniz. Yapmanız gerekenlere değinecek olursak;

– Çocuğunuzun başını tutup size doğru olmayan bir tarafa çevirip seslenin bu şekilde işitme problemi yaşayıp yaşamadığı hakkında fikir edinebilirsiniz.

– Ateşini ölçerek kritik sıcaklık değeri olan 38 dereceyi geçip geçmediğini kontrol ediniz.

– Kulağında herhangi bir akıntı olup olmadığını gözlemlemelisiniz.

– Çocuğunuzun ağzını açıp aaa… demesini isteyin bu sayede bademciklerinde şişme ve büyüme olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Son olarak belirtmemiz gereken şey doktora görünmeden kesinlikle rastgele kulak damlası, ilaç, vb. şeyler kullanmayın ve çocuğunuzun kulağına hiçbir şey sürmeyiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.