Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer?

Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer?

?

Özellikle soğuk kış aylarında grip olduğumuz dönemlerde sürekli kuru öksürüğe sebep olan nasıl geçer sorusu şuan içinde bulunduğumuz aralık ayında acilen cevaplanması gereken bir sorudur. için neler yapılmalıdır, ne iyi gelir vb. sorular sürekli olarak kafanızı kurcalayabilir. Bu içeriğimizde bu soruların tamamına cevap vermeye çalışacağız. Boğazdaki gıcık belirtilerinin tamamen yok olması için sizlere önerebileceğimiz birçok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Küp Şekerle Nasıl Geçer;

Yapmanız gereken tek şey gıcıklanmalar başladıktan sonra ağzınıza 2-3 adet küp şeker atıp eriyene kadar beklemeniz olacaktır. Küp şeker ağzınızdayken vücudunuz tükürük salgılayacaktır. Bu tükürük ve şekerin doğal etkisi sebebiyle gıcık çok rahat şekilde kesilir.

Elma Sirkesiyle Boğaz Gıcığı Nasıl Geçer;

Bir diğer etkili yöntem ise boğazınız gıcıklandığı zaman yarım çay bardağı elma sirkesi ile ağzınızı gargara yapmak olacaktır. Bu sirke sayesinde hem ağzınızda bulunan ve hastalığa sebep olan bakteri ve mikroplardan kurtulacak hemde gıcıklanmanın geçmesini sağlamış olacaksınız.

Ballı Kekik Çayı ile Gıcıklanma Tedavisi;

Bir bardak kekik çayının içine zevkinize göre bal ekleyip karıştırdıktan sonra sıcak veya ılık şekilde içebilirsiniz. Bu sayede hem normalde acı tadı sebebiyle pek içilmesi sevilmeyen kekik çayını içmiş olacak hemde boğazınızda yumuşama etkisi oluşturarak gıcıklanmanın geçmesini sağlayacaksınız.

Sıcak içeceklerle Boğazdaki Gıcık Nasıl Geçer?

Gün içinde belirli aralıklarla içeceğiniz bitkisel çaylar boğazınızda yumuşama etkisi oluşturarak boğazdaki gıcık sorununun son bulmasını sağlayacaktır. Fakat içeriğinde yoğun kafein bulunan türk kahvesi veya nescafe tüketmeniz gıcıklanmayı arttırabilir. Bu sebeple boğaz gıcıklanması yaşayan kişilerin kafeinli içeceklerden uzak durması gerektiği tavsiye edilmektedir. Boğaz gıcıklanmasının kısa süre içinde son bulması için olabildiğince sıvı tüketimine ağırlık vermelisiniz.

Tuzlu Suyla Burnu Yıkamak Boğaz Gıcıklanmasını Geçirir Mi?

Bir bardak suyun içine az miktarda tuz ekleyip bununla burnunuzu yıkadığınız zaman boğaz gıcıklanmasını geçirme etkisi olduğu tespit edilmiştir.

Boğaz Gıcıklanması Belirtileri Nelerdir?

Sürekli olarak boğazınızda yanma, batma, kaşınma gibi rahatsız edici durumlarla karşılaşıyorsanız ve bu durumlar sizleri çoğu sefer kötü şekilde öksürmek zorunda bırakıyorsa rahatsızlığın belirtileri görülmüş demektir. Eğer ki sizler için makalede yer verdiğimiz yöntemler işe yaramazsa hastalığınız daha fazla ilerlemeden acilen bir doktora görünmeniz gerekebilir. Ayrıca bu rahatsızlığı yaşadığınız süre içinde alkol ve sigara tüketiminden olabildiğince uzak durmaya özen göstermelisiniz.

Boğaz Gıcıklanmasına Ne İyi Gelir?

Yukarıda saydığımız maddeler boğaz gıcıklanmasını gidermek için oldukça işinize yarayacaktır. Fakat bunların dışında günlük hayatınızda dikkat edeceğiniz bazı davranışlar boğaz gıcıklanması için oldukça iyi gelir. Bunlar ilk olarak kirli ve dumanlı havalarda dışarı çıkmamanız olacaktır. Hastalığınızı eğer mümkünse evinizde dinlenerek atlatmaya çalışmalısınız. Kafeinden ve sigaradan iyileşene kadar veya mümkünse tamamen kurtulmalısınız. Siyah çay içme alışkanlığınıza bir süre mola verip onun yerine yeşil çay içmeye özen göstermelisiniz.

Boğazda Gıcık Neden Olur?

Susuz kalmak , boğaz iltihabı , boğazların tahriş olması ve alerji başlıca sebepleridir.

Boğaz Gıcıklanması İçin İlaçlar;

Biz purtukal.com olarak çok istisnai durumlar haricinde ziyaretçilerimize kesinlikle ilaç ismi vermiyoruz. Ayrıca hastalığınızın tam olarak ne olduğunu bilmeden kafadan duyma bilgilerle size kesinlikle ilaç ismi tavsiye edemeyiz. Fakat eğer isterseniz öksürüğünüzü hafifletmek için reçetesiz satılabilen öksürük şuruplarından birini içebilirsiniz. Bu içeriğimiz de genel olarak boğazdaki gıcık nasıl geçer sorusuna cevap vermeye çalıştık. Boğazdaki gıcık nasıl geçer hakkında konuya eklemek istediğiniz farklı düşünceleriniz veya bilgileriniz varsa yorum kısmından bize bildirebilirsiniz.

Boğazdaki gıcık hafife alınmayacak kadar önem verilmesi gereken ve zaman kaybetmeden hekime başvurarak sorunu çözmeye çalışması gerekir.

 

Son güncelleme : 01.11.2018

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. meryem dedi ki:

    Ben genelde okulda gıcık oluyorum .Bunları yapma şansım yok.Ne yapmalıyım?

    1. Görkem dedi ki:

      Kantinden şekersiz çay al ben doktorum

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.