Boğaz İltihabı Nasıl Geçer?

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer?

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer?

Ziyaretçilerimizden gelen boğaz iltihabı nasıl geçer sorusu üzerine sizler için bu araştırmayı hazırlamış bulunmaktayız. Bu içeriğimizde nasıl geçer sorusunun yanında boğaz iltihabına ne iyi gelir, boğaz iltihabı tedavisi nasıl yapılır, boğaz iltihabına bitkisel çözüm önerileri var mıdır? gibi pek çok soruya cevap vermeye çalışacağız. Aynı zamanda belirtmemiz gerekmektedir ki bu problemin bir diğer ismi ise bademcik iltihabı olarak geçmektedir. Simdi isterseniz lafı daha fazla uzatmadan konumuza geçelim…

Odanızı Nemlendiriniz;

Kış aylarında havalar soğuk olduğundan dolayı sürekli olarak kapıyı, pencereyi kapalı tutarak yaşadığımız ortamı sıcak kılmayı ve hastalıklardan korunmayı amaçlarız. Fakat aslında sürekli olarak kapalı bir durumda olan odalar ve iş yerlerinde kuruyan havadan ve bu havada biriken mikrop, toz ve bakterilerden dolayı solunum yollarımızda iltihap birikmesi meydana gelebilmektedir. Bu birikme sonucunda ise boğaz iltihabı meydana gelebilmektedir. Bu durumdan kurtulmak için hava soğukta olsa arada sırada pencereleri açıp yaşadığınız veya çalıştığınız ortamı nemlendirmeniz gerekmektedir. Eğer isterseniz çeşitli buhar makineleri aracılığıyla da odanızın nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede yaşamış olduğunuz bademcik veya boğaz iltihabı sornundan kısa süre içinde kurtulabilirsiniz.

Antibiyotik İlaç Tedavisiyle Boğaz İltihabı Nasıl Geçer

Boğazımızda ve tüm solunum sisteminde çeşitli enfeksiyonlar sebebiyle iltihaplanma meydana gelebilmekte ve bu durum boğaz, bademcik ağrılarına sebebiyet verebilmektedir. Boğaz iltihabı tedavisi için uygulanabilecek etkili yöntemlerden biri de bir doktor önerisiyle uygun bir antibiyotik ilaç kullanmak olacaktır. Etkili bir antibiyotik boğaz iltihabını yaklaşık bir hafta içinde geçirerek rahatsızlığınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Antibiyotikler iltihapların temizlenmesi konusunda son derece başarılı sonuçlar göstermektedirler. Ayrıca antibiyotik kullandığınız dönemde ağız içi enfeksiyonlarını önlemek amacıyla gargara yapabilirsiniz. İsteğe göre eczaneden alacağınız naneli gargaraları kullanabilir veya evde kendiniz tuzlu suyla gargara yapmayı tercih edebilirsiniz.

Boğaz İltihabına Bitkisel Çözüm Önerileri

Bize boğaz iltihabına ne iyi gelir şeklinde soru yönelten ziyaretçilerimiz için çeşitli çaylar ve bitkisel önerileride yazıya eklemeye karar verdik.

Ballı Süt;

Kesinlikle boğaz iltihabı nasıl geçer diye düşünenler için ilk yöntem olarak önerilebilmektedir. Çünkü ballı sıcak süt boğazı yumuşatıcı ve iltihabı sökücü özelliğe sahiptir. Ayrıca yaşamakta olduğunuz boğaz iltihabı çeşitli soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıklarından kaynaklanıyorsa bunlar içinde oldukça etkili bir çözüm yolu olmaktadır. Yapmanız gereken bir bardak sıcak sütün içine 2 tatlı kaşığı bal katıp eriyene kadar karıştırdıktan sonra içmek olacaktır. İsteğinize göre daha fazla veya daha az bal katabilirsiniz.

Papatya Çayı;

Boğaz iltihabı için önerilebilecek bir diğer önerimiz ise papatya çayı olacaktır. Papatya çayı boğaz iltihabı ağrısı çeken kişilere iyi gelmektedir. İçildikten sonra boğaz ve baş ağrılarını giderici özelliğe sahiptir.

Ada Çayı;

Boğaz ve solunum sistemini yumuşatarak iltihabın atılmasını kolaylaştırıcı özelliği sebebiyle boğaz iltihabı nasıl geçer diye düşünen kişilerin sorununa derman olan bir bitki çayıdır.

Gargara Yapmak Boğaz İltihabına İyi Gelir

Gargara yapmak ağızda bulunan ve enfeksiyona sebep olan bakterilere karşı oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Tuzlu suyla veya eczaneden temin edebileceğiniz gargara yardımıyla boğaz iltihabına karşı doğal bir koruma sağlayabilirsiniz.

Boğaz İltihabını Daha Kısa Sürede Atlatmak İçin Yapılması Gerekenler

1-) Tozlu ortamlardan olabildiğince uzak durmanız gerekmektedir.
2-) Yatıp dinlendiğiniz odanın sıcaklığını ve nemini normal koşullar altında tutmalısınız.
3-) Yoğun kokulu maddeler hastalık süresince sizi rahatsız edebilir bu sebeple parfüm, oda spreyi vb. etkenlerden uzak durmalısınız.
4-) Aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Ilık içecekler boğazınızı yumuşatabilir fakat çok sıcak veya çok soğuk olursa boğazınızda tahrişe sebep olur.
5-) Aşırı baharatlı gıda ürünlerinden uzak durmalısınız.

Boğaz iltihabı nasıl geçer hakkında bizim söylebileceklerimiz bu kadar sizinde eklemek istedikleriniz olursa konuya yorum bırakarak içeriğimizin güncellenmesine ve diğer insanlara daha fazla yardımcı olmamıza katkı sağlayabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.