Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

?

Boğazınızda yaşanabilecek herhangi bir ağrı durumunda diye merak edebilirsiniz. Boğaz ağrısı oluşma türüne göre farklı yöntemlerle geçebilmektedir. Örneğin, mikroplardan ve tozlardan dolayı boğazımızda oluşan tahribata bağlı olarak görülen boğaz ağrıları kendiliğinden geçebilmektedir. Bu tür ağrılar için evde uygulayabileceğiniz yöntemlere birazdan değineceğiz. Bunların dışında ise çeşitli bakteri ve virüslerin sebep olduğu enfeksiyonarda ve hastalıklarda yaşanan boğaz ağrıları için çeşitli boğaz ağrısı ilaçları kullanmanız gerekebilir. Çeşitli antibiyotiklerin yanında, şurup, hap ve iğne tedavileri boğaz ağrısını geçirmek için uygulanabilmektedir.

Evde Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Evde dinlenme ve beslenmenize özen göstererek boğaz ağrınızın kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz. Fakat ağrılarınızın geçişini hızlandıracak bazı tavsiyeler işinize yarayacaktır.
1-) Sessiz ve uygun ışık düzeyine sahip olan bir ortamda yatıp dinlenebilirsiniz. Bulunduğunuz odanın sıcaklığının 25 derece ortalamasında olması boğaz ağrısı nasıl geçer diyen kişilere doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.
2-) Boğaz ağrılarında gırtlağın sürekli olarak nemli ve ıslak tutulması gerekmektedir. Bu sebeple rahatsızlığınız döneminde sıvı tüketimine ağırlık vermeniz gerekmektedir.
3-) Sıcak çay (açık olmak şartıyla), ballı süt, nane limon vb. sıcak içecekler boğazınızın yumuşamasına yardımcı olarak boğaz ağrınızın kısa süre içinde geçmesine oldukça yardımcı olacaktır.
4-) Hava nemlendirici cihazlar yardımıyla veya odanın bir yerinde ağzı açık su bırakarak havanın nemli tutulmasını sağlamak boğaz ağrısı nasıl geçer konusunda sizlere oldukça yardımcı olacaktır.
5-) Tuzlu suyla gargara yapmak ağız içinde oluşan yaraların iyileşme hızını arttırdığı gibi ağız ve boğaz bölgesindeki mikrop ve bakterilerin ölmesini sağlayarak boğaz ağrısının geçmesine yardımcı olacaktır.
6-) Pastil yemeniz evde boğaz ağrısı geçirmek için uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Yatıştırıcı etkisi sebebiyle boğaz ağrısını geçirebilir fakat küçük çocuklarda boğulma riski oluşturabileceği için çocukların tüketimi için tavsiye edilmemektedir.
7-) Sigara vb. boğazda tahiş oluşumuna sebep olabilecek unsurlardan bir süreliğine uzak durmanız gerekmektedir.
8- ) Bal ve limonu karıştırarak bir bardak sıcak suyun içine ekleyip içtiğiniz zaman ağrınızın geçmesine ve balgamınızın atılmasına yardımcı olacaktır.
9-) Boğaz ağrısı ses tellerinizi yıpratarak geçici ses kaybına sebep olabilir. Bu sebeple bir süre ses tellerinizi dinlendirmeniz boğaz ağrınızın geçmesine yardımcı olacaktır.

Boğaz Ağrısı İlaçla Nasıl Geçer?

Asetaminofen ve ibuprofen etken maddelerine sahip olan ilaçlar boğaz ağrılarının geçmesinde oldukça yüksek etkiye sahiptir. Boğaz ağrısını geçirmek için aspirin kullanımı 3 yaşından küçük çocuklarda uygun değildir. Çocukların boğaz ağrısı nasıl geçer derseniz bunun için bebe ve çocuk öksürük şurupları kullanabilirsiniz.

Bitki Çayları ile Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Çeşitli bitki çayları boğazda yumuşama yaparak boğaz ağrınızın geçmesini sağlayacaktır. Fakat herhangi bir hastalığa bağlı olarak yaşadığınız boğaz ağrısı için en kısa sürede muayene olarak ilaçlı tedavi olmanız gerekmektedir.

Sabahları Papatya Çayı ile Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Yatıştırıcı etkisi sebebiyle boğaz ağrısının geçmesine yardımcı olan papatya çayı aynı zamanda iltihap önleyici özelliğede sahiptir. Hafif şekilde uykuya sebep olduğu için papatya çayını içmek istemeyen kişiler gargara yaparakta ağız ve boğaz bölgelerine bitkisel bir tedavi uygulayabilirler.

Okaliptus Çayı ile Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Bir bardak sıcak suyun içine 3 kaşık okaliptus atarak içtiğiniz zaman grip, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Ayrıca buharını içinize çekmeniz sinüzit ve bronşit belirtilerini hafifletici etkiye sahiptir.

Adaçayı ile Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde oldukça etkili olan bu çay girp ve sağuk algınlığında sürekli olarak tercih edilmektedir. Ayrıca adaçayına birkaç damla limon eklenerek C vitamini takviyesi sağlanabilmektedir. Adaçayı hazırlamak için 1 bardak sıcak suyun içine 2 çay kaşığı adaçayı eklenerek demlenmesi sağlanır ve ardından birkaç damla limon eklenerek içilir.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Boğaz Pastili dedi ki:

    Boğaz ağrısı için ileri derecedeki rahatsızlıklar için ilaç kullanmak daha mantıklıdır. Bu olayın başlangıcında ilk tavsiye Boğaz Pastili kullanmaktır.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.