Bel Tutulması Nasıl Geçer?

Bel Tutulması Nasıl Geçer?

?

, genellikle bel bölgesindeki kasların kasılması veya zorlanması ile otaya çıkan bir durumdur. Özellikle günlük egzersiz yapmayan ve kasları zayıf olan kişilerin daha sık yaşadıkları bu durum, bazen ani hareketler ve yanlış duruş şekilleri yüzünden de olabilmektedir. Terli ve ıslak şekilde rüzgarda kalma ile de ortaya çıkabilen bu duruma, sıklıkla ağrı ve hareketlerdeki zorlanma da eşlik etmektedir.

Bel tutulması nasıl geçer ve ne iyi gelir, bu konuda alternatif tedavi yöntemleri nelerdir, bilgi sahibi olunması da yararlı olacaktır.

Düzenli Egzersiz Yapmak: Bel tutulmalarında doktorların ilk önerisi düzenli egzersiz yapılması olmaktadır. Bu sayede bel kaslarını güçlendirmek ve bel tutulması nasıl geçer konusunda bilgilenerek, tekrarlamasını engellemek mümkün olmaktadır. Yürüyüş yapmak, yüzmek ve hafif bel kaslarını güçlendirici egzersizler bunun için yeterli olacaktır.

Sıcak Kompres: Sıcak olarak yapılan uygulamalar bel tutulması durumlarında genellikle faydalı olmaktadır. Tutulan bölgeye sıcak su torbası veya sıcak havlu konulması uygun yöntemler arasındadır.

Sırt Kaslarının Gevşetilmesi: Bel tutulmasını sık olarak yaşayan kişilerde, sırt bölgesine kas gevşetici kremler kullanılması önerilmektedir. Genellikle cilde masaj yapılarak uygulanan bu kremler sayesinde, kısmi bel tutulmaları büyük oranda azaltılabilmektedir.

Stresten Kaçınmak: Stres kaslardaki kasılmayı tetikleyici unsurlardan biridir. Hiçbir sebep yokken bile sadece stres yüzünden bel ve boyun tutulmaları yaşandığı oldukça sık gözlenen bir durumdur. Birçok hastalığa da sebep olan stresten olabildiğince uzak durmaya çalışmak doğru olacaktır.

Ani Hareketler Yapmamak: Ani ve yanlış şekilde yapılan hareketler bel tutulmalarına sebep olmaktadır. Örneğin yerden bir şey alacağınızda çömelmek, otururken sırtımızı dik tutmak, oturur konumdayken dizlerimizi kalçamızdan yüksekte tutmak dikkat edeceğimiz ve doğru olan hareketlerdir.

Alternatif Tedavi Yöntemleri: Bel tutulması nasıl geçer, sorusuna cevap olabilecek bir diğer yöntem ise akupunktur, masaj ve soft lazer gibi alternatif tedavi yöntemleridir. Pek çok kişinin başvurduğu bu yöntemlerin, mutlaka uzman kişilerce yapılması ise, dikkat edilmesi gereken en önemli konudur.

Bazı durumlarda bel tutulmalarının ve ağrılarının sebebi, başka bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Bu sebeple bel tutulmalarının safra, mide ve diğer organlarımızdan ya da omurilikten kaynaklı bir ağrı olup olmadığı, mutlaka uzman hekimlerce tetkik edilmelidir.

 

Bu makalemizde sizlere bel tutulması nasıl geçer sorusuna cevap verdik. Bel tutulması nasıl geçer hakkında yazımıza sizlerinde eklemek istediği farklı düşünceleri ya da bilgileriniz varsa yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 6.8.2019

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.